Navigace

Navigace ruší řidiče víc než psaní SMS zpráv!

Navigace ruší řidiče víc než psaní SMS zpráv!
Zdroj: Volvo

Moderní auta ruší řidiče při řízení víc než jejich mobilní telefony!

Nejspíš byste čekali, že psaní SMS zpráv nebo telefonování bude těmi nejrušivějšími elementy při řízení. Jenže americká bezpečnostní organizace AAA ve spolupráci s univerzitou v Utahu uskutečnila výzkum, ze kterého jednoznačně vyplývá, že nejvíc ruší řidiče při řízení ovládání navigace. Průzkumu se zúčastnilo 130 řidičů ve věku 21 až 36 let, kteří řídili celkem 30 nových automobilů s rokem výroby 2017. A už teď vám prozdradíme, že některé systémy dovedou odvést pozornost řidiče na neskutečných 40 vteřin!


DOPORUČUJEME: Pokuty a body! Tohle vám hrozí jen za pouhé držení mobilního telefonu...

Závěry výzkumu jasně hovoří o tom, že ovládání navigace řidiče je nejnebezpečnější činnost v autě. Některé multimediální systémy jsou totiž tak komplikované, že jejich ovládání zabírá veškerou řidičovu pozornost. Řidiči měli za úkol dělat za volantem různé činnosti a přitom byli sledováni kamerami. Podle záznamů pak vědci došli k překvapivým výsledkům... Navigace tedy ruší nejvíc, na druhém místě je psaní SMS zpráv a telefonování je podle AAA stejně nebezpečné jako ovládání autorádia. Nejméně nebezpečné je poslouchání hudby či audioknížek.


ŘÍDÍTE AUTO? PAK BYSTE MĚLI PARKOVAT U NÁS NA FACEBOOKU

Podle organizace AAA ani jedno z testovaných aut nemělo takové ovládání multimediálního systému, aby se dalo říct, že má jen nízký vliv na řidičovu pozornost. V druhé nejlepší skupině (mírné rozptýlení) jsou pak mimo jiné vozy Hyundai Santa Fe či Toyotu Corolla. Ve třetí skupině, označované jako vysoké rozptýlení, jsou Jeep Grand Cherokee, Toyota RAV, Kia Sorento nebo Jeep Compass. Nejvíc nebezpečné jsou pak systémy ve vozech Tesla Model S, Volvo XC60, Audi Q7, Mazda3 nebo Honda Civic.


DOPORUČUJEME: Šokující fotky - místo oleje nalila do motoru vodu do ostřikovačů

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události