Parkování

Klidně zaparkujte na modré. Ale pozor na tyto značky!

Klidně zaparkujte na modré. Ale pozor na tyto značky!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Věděli jste, že se v Praze opět parkuje trochu jinak? Takže jak je to s modrými zónami, proč dostanete pokutu, a opravdu můžete o víkendu v centru parkovat zadarmo?

Čerstvě platí, že můžete v Praze parkovat na každé modré zóně, pokud to tedy dopravní značka neurčuje jinak. Jenže Praha 1 a Praha 2 zrušila takzvané parkovací kartičky, rezidenti už nemají jisté svoje parkovací místo blízko u domu a většina řidičů neví, co znamená obdelníková dodatková značka s podivným kódem a piktogramem...

Zatímco na zmatky ohledně nových pravidel parkování na modré zóně se můžete podívat v televizní reportáži, my si raději vysvětlíme praktickou stránku věci. Tím nejdůležitějším je, že opravdu můžete zaparkovat na kterékoliv modré zóně, ale buď musíte mít příslušné povolení a parkovací kartu (to v případě, že na dotyčném pražském obvodě bydlíte, nebo tam máte registrovaný firemní automobil), nebo za to zaplatíte buď v parkovacím automatu, nebo přes speciální aplikaci v mobilním telefonu. V reálu to znamená, že zaparkujete téměř všude, že rezidenti skřípou zuby, protože přišli o svoje parkovací místa, že téměř všude můžete bezplatně zaparkovat o víkendu, a že je v tom pěkný zmatek. 

DOPORUČUJEME: Experti nechápou, tato základní pravidla přece musí znát všichni řidiči!

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Takhle vypadá nejběžnější značení u modrých zón. Vyplývá z něj naprosto všechno, ale návštěvník Prahy, nebo třeba cizinec, v tom bude mít pěkný zmatek. Takže postupně...

Hlavní svislé označení modré parkovací zóny. Jde o informativní značku IP12, která všem říká, že tady je vyhrazené parkování. Na takto označeném místě mohou parkovat auta s příslušnou parkovací kartou, nebo si můžete za parkování zaplatit buď v parkovacím automatu, který bude někde poblíž, nebo přes chytrý mobilní telefon.
 

Dodatková tabulka E13 informuje o platnosti vyhrazeného parkování. V tomto případě je platnost značky od pondělí do pátku, od osmi hodin ráno do osmi hodin do večera. Mimo tuto dobu, tedy i o víkendu, je parkování nezpoplatněné a volné. Značka definuje jasně dny, platí se tedy i o státní svátky.

Značka, jejíž význam je většině řidičů naprosto neznámý. Ten obrázek na začátku je mobilní telefon a kód značí číslo úseku, který musíte zadat když za parkování platíte přes mobilní aplikaci  virtuální parkovací hodiny, nebo-li VPH.


MÁTE PROBLÉM S PARKOVÁNÍM? PAK ZAPARKUJTE NA NAŠEM FACEBOOKU A JE PRO PROBLÉMECH!

Vitrtuální parkovací hodiny VPH
Platební aplikaci lze využívat ve všech mobilních telefonech, tabletech a počítačích s připojením k internetu. Do internetového prohlížeče (Chrome, Firefox, Safari,...) zadáte adresu mpla.io, anebo si stáhnete aplikaci Virtuální parkovací hodiny pro Android ZDE. Je to jednoduché, zadáte adresu, kód úseku z dodatkové značky a pak naťukáte SPZ, vyberete dobu a zaplatíte skrz kreditní kartu.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Parkování

Důležité Události