Pokuta

Nové pokuty v Německu: Zaplatíte i za řízení v burce nebo masce

Nové pokuty v Německu: Zaplatíte i za řízení v burce nebo masce
Zdroj: Profimedia

Německo od čtvrtka výrazně zpřísnilo sazebník pokut za některé dopravní přestupky a zavedlo sankce za další přestupky. Nově třeba nesmí mít řidiči za jízdy zakrytý obličej, takže nesmí řídit třeba v masce nebo tradiční muslimské burce.

Na nový sazebník pokut v Německu upozornil Ústřední automotoklub. Pokuta za nevytvoření nouzového pruhu pro záchranná vozidla nebo pomocná vozidla se výrazně zvýší. Místo dosavadních 20 eur (cca 500 Kč) mají řidiči zaplatit až 200 eur (5 000 Kč) a dostat 2 body. V závažných případech mohou dokonce dostat pokutu 320 eur (8 200 Kč), 2 body a měsíční zákaz řízení.

Prodraží se také manipulace s elektronickým zařízením za jízdy, kdy místo 60 eur (1 500 Kč) zaplatí řidiči 100 eur (2 600 Kč) a dostanou 1 bod. V závažných případech je telefonování za jízdy může vyjít na 200 eur (5 000 Kč), 2 body a měsíční zákaz řízení.

Netýká se to jenom telefonování, řidiče policisté potrestají také v případě, že ho chytnou se čtečkou knih či tabletem. S elektronickým zařízením může řidič manipulovat jen v případě, kdy má vypnutý motor. Jinak může používat telefon s hands-free.

Související obsah

Pokuta hrozí také cyklistům, které by policisté nachytali s telefonem či jiným elektronickým zařízením. Za to mohou dostat pokutu až 55 eur (1 400 Kč).

V Německu také začal platit zákaz maskování za volantem dopravního prostředku. Během řízení tak nesmí mít řidiči zakrytý obličej. Pravidlo platí kvůli usnadnění automatických kontrol. Kromě masek jsou zakázány také šály, závoje nebo burky. Řidičům hrozí pokuta až 60 eur (1 500 Kč). To se přirozeně nevztahuje na motorkáře.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události