Nehoda

Bouračka na dálnici! Co máte dělat a na co si dát pozor? VIDEO

To video je opravdu šílené a alarmující. Po jeho shlédnutí si ale uvědomíte, co by pro vás při nehodě na dálnici mělo být prioritou!

Zvlášť teď na podzim a v zimě se čas od času stanou na dálnicích takzvané řeťězové nehody, při kterých se srazí víc aut. Většinou jde jen o plechy, protože řidiči „jen“ nedobrzdí. Jak je ale vidět na videu, následky mohou být podstatně fatálnější... Tady je 5 základních rad, jak se chovat, když se do podobné situace na dálnici dostanete.

1. OKAMŽITĚ OPUSŤTE AUTO!
A když okamžitě, tak to znamená hned, bez čekání. Vypněte motor, rozsviťte varovné blinkry, popadněte výstražnou vestu, vystupte z auta a schovejte se za svodidla. V žádném případě se nezdržujte v prostoru za autem, nebo kolem vozu. „Jednou jsem se ocitl v podobné situaci, byl takzvaný černý led a na jednom místě havarovalo pětadvacet aut,“ vzpomíná Jan Červenka, šéfredaktor AutoTN.cz. „Byli jsme už dávno za svodidly, když přijelo k nehodě další auto. Jeho řidič dobrzdil, vypnul motor, v klidu vystoupil a šel si do kufru pro bundu. Křičeli jsme na něj a jemu to hned došlo, takže utekl k nám. O pět vteřin později zadek jeho auta zdemolovala dodávka.“


MÁTE AUTO? JEZDÍTE AUTEM? STAŇTE SE LEPŠÍM ŘIDIČEM, STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU!

2. MYSLETE NA (SVOU) BEZPEČNOST
Přestože jste určitě slyšeli, že byste v podobných případech měli mít na sobě reflexní vestu a měli byste označit místo nehody výstražným trojúhelníkem, tak v podobných okamžicích opravdu není čas hledat obojí v kufru auta, nebo se vracet pro mobilní telefon.

3. VARUJTE OSTATNÍ
Jestli teď tázavě zvedáte obočí, jak to máte udělat, když jste přece za svodidly, tak rada je jednoduchá. Jděte za těmi svodidly napřed ostatním řidičům, mávejte a snažte se je upozornit na nebezpečí před nimi. Za snížené viditelnosti mávejte reflexní vestou, nebo použijte svítilnu svého mobilního telefonu.

DOPORUČUJEME: Auta si budou volat o pomoc sama. Podívejte se jak

4. ZAVOLEJTE O POMOC
Když už bude volat záchranářům, snažte se jim poskytnout co nejvíc informací. Kromě počtu havarovaných vozidel a zraněných lidí je extrémně důležité jim přesně určit polohu. Na dálnici jsou kilometrovníky, to je nejlepší vodítko. Pokuď si nejste jisti, podívejte se na polohu ve svém mobilním telefonu. Úplně ideální je pak mít v telefonu staženou aplikaci Záchranka, která vaši polohu pošle společně s telefonátem.


DOPORUČUJEME: Bouračka!!! Co máte dělat a jak správně resuscitovat?

5. SNAŽTE SE POMOCI OSTATNÍM
Teprve když pomine bezprosřední nebezpečí pro vás, tak začněte pomáhat ostatním. Zásadám první pomoci už jsme se věnovali, při řetězových nehodách na dálnici mnohdy stačí zabránit šoku, zajistit tekutiny, nebo dotyčného jen zabalit do termofolie (je v lékárničce) a zabránit tak jeho prochladnutí. 


DOPORUČUJEME: Hořící Tesla vyvolala otázku - Jak se hasí elektromobily?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události