Potápění

Jak uniknout z potápějícího se auta? NÁVOD

Jak uniknout z potápějícího se auta? NÁVOD
Zdroj: survinet

Tragická nehoda, při které auto skončilo v Labi, opět vyvolala debatu, co dělat v situaci, kdy sedíte v potápějícím se autě.

Stává se to častěji než jen ve filmech. A záchranáři tvrdí, že ve většině případů lze podobnou situaci přežít. Jenže většina lidí zpanikaří, nebo se vysílí marnými pokusy o záchranu. Takže co máte dělat, když už z jakéhokoliv důvodu skončíte s autem ve vodě? Nejdůležitější vstupní informací je, že máte maximálně jednu minutu, než se auto ponoří! 

1. Pokuď auto do vody vysloveně nespadlo, ale vjelo, zkuste jako první otevřít dveře a uniknout tím nejpřirozenějším způsobem. Pokuď už to nejde, nepanikařte. Odpoutejte se a stáhněte okna, případně pomozte odpoutat svoje spolucestující. Máte-li centrální zamykání, odemkněte auto. Nebojte se, zamykání i elektrická okna fungují ještě několik minut i po úplném zatopení vozu.

2. Nevysilujte se zbytečnými pokusy o otevírání dveří u z poloviny potopeného auta. Tlak vody je silnější než vy!


DOPORUČUJEME: Hořící auto je past, ale můžete se z ní zachránit!

3. Pokuď vám okna nejdou z jakéholiv důvodu otevřít, vykopněte je, nebo rozbijte. V autě byste měli mít přesně to kladívko co vídáte v autobusech nebo v metru, může se hodit i v jiných případech. Stejně dobře ale můžete použít tyčky z vyndané hlavové opěrky. Neztrácejte čas pokusy rozbít čelní nebo střešní okno, jsou z bezpečnostního skla, boční a zadní okna jsou křehčí. Vždy začněte v rohu okna!

4. Nepodaří-li se vám uniknout okny, máte ještě šanci, i když všichni záchranáři přiznávají, že tohle už chce víc sebeovládání... Musíte totiž počkat, než dojde k úplnému zatopení vnitřku auta. Tím se vyrovná tlak v kabině i v okolní vodě a teprve potom máte šanci otevřít dveře.

5. Pozor, nezamotejte se při úniku do bezpečnostního pásu! Když se odpoutáváte, tak pořádně.


DOPORUČUJEME: Jak podélně zaparkovat? Máme pro vás návod! VIDEO


6. I když jste ve větší hloubce nebo když je voda tmavá, vždy plavte s bublinami, ty zaručeně míří k hladině.

7. Máte-li na sobě kabát nebo bundu, sundejte si jí ještě než se budete snažit uniknout z auta. Brání v pohybu a nasákne vodou.
 

MÁTE ŘIDIČÁK? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

8. V podobných situacích většina lidí napřed zkouší volat o pomoc a teprve pak se pokouší zachránit. Musíte to udělat přesně opačně!

9. Máte-li v autě dítě, odpoutejte ho z dětské sedačky, stáhněte okna i vzadu a teprve když jste vy venku z auta, tak vyndejte i dítě. 

10. PAMATUJTE: Odpoutejte se a pokuste se otevřít dveře. Nejde to? Stáhněte všechna okna a pokuste se jimi uniknout. Nejde-li to, vyčkejte úpného zatopení auta a teprve pak otevřte dveře. Plavte s bublinami.


DOPORUČUJEME: Hasiči na D1 - Češi neumí uvolnit pruh pro záchranáře! Takže co máte dělat?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události