Dálnice

Největší chyby, které můžete udělat při najíždění na dálnici

Největší chyby, které můžete udělat při najíždění na dálnici
Zdroj: TN.cz

Jak se co nejbezpečněji napojit na dálnici a jak z ní naopak sjet? Co musíte a co je jen lidská slušnost?

Jestli jezdíte pravidelně po dálnicicích, tak možná často skřípete zuby nad chováním některých řidičů. Nejčastěji kvůli tomu, že najedou na dálnici rychlostí výrazně nižší, než je ta vaše. Prudké brzdění pak může speciálně v zimě způsobit spoustu horkých chvilek, ale v krajním případě i vážnou řetězovou nehodu. Tady je několik základní rad, jak se při najíždění a sjíždění z dálnice chovat:


DOPORUČUJEME: Křižovatka, kterou víc jak polovina řidičů projede špatně. Netýká se to i vás?

- Snažte se najet do pravého dálničního pruhu až když srovnáte rychlost svého vozu s ostatními jedoucími vozy; využijte pro to celou délku připojovacího pruhu. Mnoho řidičů se zařadí na dálnici jen co skončí plná čára a donutí tak řidiče za sebou brzdit.

- Najíždíte-li na dálnici a před vámi je auto, neustále si kontrolujte nejen situaci za vámi ve zpětném zrcátku, ale i rozestup od auta před vámi. Nezkušený řidič se může leknout hustého provozu a neočekávaně zpomalit. Vy jste pak viník - jde totiž o nedodržení bezpečné vzdálenosti.


STAŇTE SE LEPŠÍM ŘIDIČEM, ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

- Předchozí bod, ale s vykříčníkem, platí při najíždění na dálnici ze stopky. Takových míst je sice málo, ale o to větší si na nich dávejte pozor.

- Jedete-li po dálnici v pravém pruhu a vidíte auto, které se na ni připojuje, tak samozřejmě můžete zůstat ve svém pruhu a nechat řidiče, ať si poradí. Umožňuje-li to ale provoz, můžete mu umožnit rychlejší nájezd tím, že přejedete do levého pruhu a necháte mu prostor. Je to nejen ohleduplné, ale i bezpečnější pro všechny.


DOPORUČUJEME: Jede před vámi auto bezdůvodně v levém pruhu? Máme dvě rady, co s tím!

- Při sjíždění z dálnice dejte dostatečně dopředu znamení blinkry, a teprve pak začněte brzdit. Mnoho řidičů to udělá přesně obráceně a řidič za nimi netuší, jestli dotyčný jen postupně přibržduje, nebo začíná brzdí ostře třeba před nějakou překážkou.

- A rada na závěr: Chovejte se na silnici k ostatním řidičům tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám.


DOPORUČUJEME: Musíte zastavit neoznačenému policejnímu vozu? Jaká jsou vaše práva a povinnosti?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události