Kuna

Když v autě bydlí kuna. Co všechno zničí a jak se bránit?

Když v autě bydlí kuna. Co všechno zničí a jak se bránit?
Zdroj: Profimedia

Nenastartovali jste? Zjistili jste, že vám něco rozkousalo kabely, nebo izolaci na kapotě motoru? Máte v autě kunu!

„Když jsem těsně před svátky přišel ráno k autu, věděl jsem hned, že je zle. Pod autem se mihlo něco malého černého a pak už jsem nenastartoval,“ vzpomíná František Slezák, na svoje první setkání s kunou. „Zabydlela se v motorovém prostoru, rozkousala izolaci, ohlodala kabelový svazek... Dostával jsem jí pryč týdny.“ Kuny se zkrátka přizpůsobují lidskému prostředí, zabydlují se v blízkosti našich domovů a přestože vypadají vlastně docela roztomile, tak škodí. Kromě motoristů vám o tom mohou vyprávět třeba chovatelé slepic, nebo chalupáři.


DOPORUČUJEME: Kontroly STK a emisí opět zpřísní, upravená auta neprojdou

„Zapomeňte na jedovaté návnady a pasti, obojí je zakázané,“ varuje myslivec Antonín Řezáč. „Každou chvíli se na nás někdo kvůli kunám obrátí, ale v podstatě jediným řešením, jak kunu z motorového prostoru auta vypudit je jí to tam znepříjemnit,“ krčí Řezáč rameny a odkazuje na staré babské rady, nebo na elektronické rušičky. Dali jsme tedy dohromady seznam, který můžete vyzkoušet:


DOPORUČUJEME: Nenastartovali jste? Hlavně auto neroztahujte! + návod na použití startovacích kabelů

- Lidské vlasy nebo zvířecí chlupy. Zabalte je do silonové punčochy a umístěte je pod kapotu auta

- Exkramenty tygra. Ano čtete správně, tohle je údajně jeden ze zaručených způsobů. Opět do punčochy a uložit na bezpečné místo v motoru

- Vystříkejte motorový prostor silnou voňavkou, nebo nakapejte olej z aroma lampy na zvukovou izolaci motoru. Kunám vadí výrazný zápach, existují i spreje proti kunám. Někdo zase chváli savo nebo čpavek

- Vyzkoušejte ultrazvukové rušičky. Koupíte je v každé mototechně, cena od 500 do 2000 Kč

Pokuď vám ani jedna z věcí nepomůže, zkuste auto parkovat na jiném místě, protože kuny nemají rády ani změnu prostředí. Nezabere-li ani tohle, pak už podle Řezáče můžete kunám zabránit v činnosti jen tím, že budete auto parkovat v garáži.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události