Autoservis

Jedete autem na hory do zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Jedete autem na hory do zahraničí? Na tohle si dejte pozor!
Zdroj: TV Nova

Dejte si pozor na zvláštnosti v předpisech a povinné výbavě v zahraničí, ať si zbytečně nekomplikujete zimní dovolenou.

Každou zimu vyjíždějí tisíce Čechlů na zimní dovolenou do zahraničí, nejčastěji do alpských zemí za lyžováním. Pokud jde o povinnou výbavu vozidla, až na pár drobností se od zákonů platných u nás neliší. „V zásadě stačí mít kvalitní zimní pneumatiky s dezénem o minimální hloubce 4 mm, úplnou výbavu požadovanou zákonem v ČR a navíc přibalené sněhové řetězy,“ doporučuje Pavel Foltýn z Auto ESA.


DOPORUČUJEME: Jak se zabalit na dovolenou? Nedělejte základní chyby.

Prakticky ve všech evropských zemích platí, že zimní pneumatiky je nutné použít jen pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led, břečka nebo námraza. Můžete, stejně jako u nás, narazit na dopravní značení přikazující nejen použití zimních pneumatik (nejčastěji v Itálii a Francii), ale i použití sněhových řetězů. Bez zimních pneumatik za hranice raději nevyjíždějte. Pokud jde o zvláštnosti z povinné výbavy, tak řidiči osobních aut by měli myslet na to, že třeba ve Švýcarsku musí být výstražný trojúhelník v dosahu řidiče, nesmí být tedy umístěn někde na dně kufru pod nákladem, jako je to u nás běžné a dovolené. Reflexní vestu mějte také u sebe, protože například v Německu (ale i jinde) je nutné vzít si reflexní vestu vždy, když vystupujete z vozu mimo obec nebo označená parkoviště či stání.


DOPORUČUJEME: Jedete autem na lyže do zahraničí? 5 věcí, kvůli kterým můžete zaplatit pokutu!

„V některých zemích, například v Itálii či Švýcarsku, je zakázáno používání radarových detektorů a to dokonce i formou tzv. bodů zájmu v přenosné nebo vestavěné navigaci,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Funkce označená jako POI musí být v těchto zemích vypnuta. „Pozor také na umístění přenosné navigace nebo telefonu ve Francii nebo Slovensku, nesmí být na čelním okně ve výhledu řidiče,“ doplňuje Foltýn.

Pokud se plánujete podívat do centra některého z větších německých měst, bývají tam povinné tzv. emisní známky do nízkoemisních zón. Stačí přinést na českou STK velký technický průkaz a za poplatek 300 korun vám bude vystavena emisní známka pro vaše vozidlo, která musí být umístěna na čelní sklo.


DOPORUČUJEME: Snižte spotřebu, neničte si zbytečně auto. 25 rad, jak se v zimě starat o svůj vůz

Důležité je mít také vůz v perfektním technickém stavu, zejména v Rakousku jsou hákliví na zvýšenou hlučnost a kouřivost, v Německu pak na funkční osvětlení a hloubku dezénu pneumatik. „V Rakousku si policie oblíbila kontroly vozů z Čech, Slovenska a Polska, zda nemají u dieselů odstraněný filtr pevných částic,“ připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA. Pokud má policie podezření, doprovodí vůz na stanici technické kontroly a pokud se najdou nesrovnalosti, zakážou s vozidlem další jízdu. Nezbyde než pak po zaplacení pokuty vůz na vlastní náklady odtáhnout do Čech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události