Policie

Ve Francii mění rychlost na okreskách. Budete zírat!

Ve Francii mění rychlost na okreskách. Budete zírat!
Zdroj: Profimedia

Ve Francii se bude jezdit na okreskách rychlostí maximálně 80 km/h. Politici argumentují snižováním počtu úmrtí, zároveň však přináší odhady, jak se vybere víc peněz na pokutách.

Pozor, od 1. července budete muset na francouzských okreskách sundat nohu z plynu. Politici v čele s premiérem Edouardem Phillippem si od toho slibují zastavit nepříznivý trend rostoucích smrtelných nehod - zatímco v roce 2013 zemřelo na francouzských silnicích 3 268 lidí, tak v loňském roce to bylo 3 477 lidí. Podle politiků by snížení maximální rychlosti na okreskách mohlo zachránit 350 až 400 životů ročně.


DOPORUČUJEME: Pokutám ze zahraničí neutečete, když nezaplatíte, budete litovat!

Existují ale i dva další zajímavé názory... Politici totiž okamžitě přispěchali s odhady, že snížení rychlosti na okreskách se příznivě promítne do státní kasy, a že by se ročně mohlo přinést do státní pokladny přinejmenším 335 milionů Eur (cca 7,2 miliardy korun) vybraných na pokutách. Přitom vyměnit nějakých 20 tisíc dopravních značek na 400 tisích kilometrech francouzských okresek nebude stát víc jak 10 milionů Eur (213,5 mil. Kč).


DOPORUČUJEME: Rady před cestou do zahraničí, nenechte si dát pokutu!

Druhým pohledem je lobby francouzských automobilek. Stačí se podívat na modelové řady vozů Peugeot, Citroen či Renault, a zjistíte, že až na pár výjimek všechna nová francouzská auta mají maloobjemové motory a těm svědčí právě nižší rychlosti. Když s nimi chcete jezdit rychleji, dramaticky jim stoupá spotřeba i jejich opotřebení. O modely s většími motory přitom není zájem - zabíjí je vysoké emisní poplatky.


DOPORUČUJEME: Kde v Evropě natankujete nejlevněji? A kolik paliva můžete mít v kanystru?

Jenže pozor, 80 km/h na okreskách ještě nemusí být konečná. Francouzská levice se snaží prosadit i snížení maximální povolené rychlosti na dálnicích ze 130 na 120 km/h. Důvody asi netřeba rozepisovat...
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události