Pneumatiky

Z pneumatik se stala umělecká díla... Made in Czech!

Z pneumatik se stala umělecká díla... Made in Czech!
Zdroj: Continental

Bratr snowboardistky a lyžařky Ester Ledecké, kreslíř a ilustrátor Jonáš Ledecký, vytvořil pro společnost Continental dvojici speciálních pneumatik. Jejich barevné provedení oslavuje spolupráci prémiového výrobce pneumatik s Ester Ledeckou a dalšími členy Audi Ski Teamu, kterému společnost dodává pláště. Jedna pneumatika bude vydražena v dobročinné aukci, která začíná právě dnes.

Jonáš Ledecký pro svou sestru Ester vytvořil už speciální závodní kombinézy nebo polep jejího vozu. Teď ho Continental postavil před úkol, který ještě nedostal. Chtěli po něm, aby malířské plátno nahradil pneumatikou. Vznikly tak dva naprosto jedinečné pláště, které využívají stejné motivy jako zimní kombinéza (a další grafika), kterou Jonáš v minulosti vytvořil pro svoji sestru, mistryni světa v paralelním a obřím paralelním slalomu na snowboardu.

„Ester na nich vystupuje jako komiksová superhrdinka, postava s nadlidskými schopnostmi, která na snowboardu, podobně jako Silver Surfer, létá vesmírem,“ vysvětluje Jonáš Ledecký.
První z pneumatik, letošní zimní novinka Continental WinterContact TS 860 S, na svém běhounu nese zlato-stříbrný motiv, jenž všichni sportovní fanoušci dobře znají z Esteřiny kombinézy. Bočnice pak tvoří komiks. Najdete na nich typické zvukové efekty a dva portréty slavné snowboardistky, která se věnuje i sjezdovému lyžování. Samotný plášť pak tvoří jakýsi rám, do něhož je zasazen stylizovaný obraz Ester, jak rozjímá před startem. Vnitřek pneumatiky je stříbrný a opatřený svítícím LED páskem.


Druhá z pneumatik je městský celoroční model Continental AllSeasonContact. „V jeho případě jsem se inspiroval staršími Esteřinými dresy, které byly červeno-stříbrné, a také klasickými pneumatikami s bílými bočnicemi,“ popisuje svoje dílo Jonáš. Plášť však barevnou kombinaci otáčí, bílý je běhoun, bočnice černé s červenou grafikou, která zvýrazňuje původní reliéf s městskými motivy. Na grafice zasazené dovnitř je pak Ester letící vesmírem na snowboardu.


Malba na pneumatiku neznamenala jen výtvarnou, ale i technickou výzvu. „Původně jsem chtěl na plášť malovat olejovými fixami, ale kvůli použití terpentýnu jako ředidla druhá vrstva nátěru mazala tu předchozí. Nakonec jsem musel sáhnout po akrylových barvách,“ přibližuje postup Jonáš Ledecký. Pneumatiky nejsou samozřejmě určeny k běžnému použití. „Jedna bude vystavena na centrále společnosti Continental Barum s.r.o. v Otrokovicích, druhá bude vydražena v dobročinné aukci,“ popisuje další osud plášťů Juraj Ižvolt, z Continental Barum s.r.o. A ta startuje ZDE právě dnes, výtěžek putuje k nadaci Naše dítě.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události