Benzin

Skvělá zpráva. Kontroly na pumpách dopadly nejlépe v historii

Skvělá zpráva. Kontroly na pumpách dopadly nejlépe v historii

Jediné procento vzorků neprošlo vloni kontrolou kvality pohonných hmot u čerpacích stanic na našem území. Oznámila to Česká obchodní inspekce, která na jakost paliva pravidelně dohlíží.

Shrnout se to dá tak, že čerpací stanice v Česku prodávají kvalitnější naftu i benzín. Potvrzují to výsledky kontrol České obchodní inspekce za celý loňský rok.

ČOI odebrala v roce 2017 celkem 2670 vzorků a z toho 26 vzorků nevyhovovalo požadavkům na jakost. To představuje jedno procento. Oproti roku 2016, kdy z celkového počtu 2549 odebraných vzorků pohonných hmot nevyhovělo požadavkům 28 vzorků (1,1 procenta), tak vloni došlo ke zlepšení. ČOI uložila během uplynulého roku devatenáct zákazů prodeje na přibližně 103.000 litrů pohonných hmot v celkové hodnotě více než 3 miliony korun.

V porovnání s rokem 2016 bylo vloni zaznamenáno zlepšení jakosti u vzorků motorové nafty (z 1,4 na 0,9 procenta) a Etanolu E 85 (z 14,3 na 9,1 procenta). Mírné zhoršení bylo zaznamenáno u vzorků automobilových benzínů (z 0,7 na 1,2 procenta). Stabilní hodnoty vykazovaly odebrané vzorky CNG (0 procent) i LPG pro pohon (0,3 procenta).

V roce 2017 bylo odebráno a kontrolováno celkem 1031 vzorků automobilových benzínů. Stanovené požadavky technické normy na jakost automobilového benzínu nesplnilo celkem 12 vzorků. Stejný počet neprošel při kontrole motorové nafty ze 1287 odběrů

Opatření bylo vydáno na 44,5 tisíc litrů motorové nafty v hodnotě 1,3 milionu korun, 45,5 tisíc litrů automobilových benzínů v hodnotě 1,42 milionu korun a 13 tisíc litrů Etanolu E 85 v hodnotě 298 tisíc korun. „Inspektoři při kontrole jakosti pohonných hmot objevili i odchylky závažnějšího charakteru, které nasvědčují, že mohou být do pohonných hmot přidávány složky mající podstatný vliv na jakost pohonných hmot. V těchto případech může docházet nejen k poškození spotřebitele, negativnímu vlivu na životní prostředí, ale i k daňovým únikům,“ upozorňuje Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

Související obsah

ČOI na základě právního předpisu celoročně sleduje, monitoruje a kontroluje kvalitu pohonných hmot u čerpacích stanic PHM na celém území České republiky. Předmětem kontrol jsou automobilové benzíny, motorové nafty, směsné palivo, biopalivo, LPG, CNG a Etanol E85. Kontroly jsou prováděné formou odběrů vzorků a laboratorních rozborů.

V rámci průběžného monitoringu sledování jakosti pohonných hmot Česká obchodní inspekce úzce spolupracuje s orgány Celní správy, Generálním finančním ředitelstvím a Policií České republiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události