železnice

Smrtící přejezdy: Miliardy nezabírají, pomoct má speciální přístroj

Neustále se o tom mluví, přesto pořád víc a víc řidičů umírá na železničních přejezdech. A nepomáhá ani to, že stát investuje do jejich zabezpečení ročně skoro miliardu korun. Změnit by to ale mohla novinka ministerstva dopravy.

Ročně na železničních přejezdech zemře kolem 40 lidí. Loni jich bylo 34. Letošek se zatím řadí k těm nejčernějším. „Evidujeme zhruba o třetinu střetnutí více na železničních přejezdech, než tomu bylo za stejné období loňského roku. Navíc v letošním roce evidujeme již 8 mrtvých na železničních přejezdech,“ potvrzuje smutnou statistiku Jan Kučera z drážní inspekce.

Na zlepšení zabezpečení přejezdů jde přitom přes 800 milionů korun ročně. „Od roku 2013 jsme proinvestovali 4 miliardy a 700 milionů korun do zvýšení zabezpečení přejezdů. Plán na letošní rok je 814 milionů korun,“ vypočítává mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Související obsah

V České republice je 7961 železničních přejezdů. Zdaleka ne všechny jsou zabezpečené světelnou signalizací se závorami. A právě na těch bez závor vyhasne nejvíc životů. Za posledních 5 let došlo na železničních přejezdech k celkem 872 nehodám s následkem zranění nebo úmrtí. To je zhruba jedna nehoda každé dva dny.

Smutné prvenství v tomto ohledu drží železniční přejezd mezi Běrunicemi a Městcem Králové ve středních Čechách . Mezi lety 2013 a 2017 tam došlo ke čtyřem dopravním nehodám, při kterých dva lidé zemřeli a čtyři byli zraněni.

Související obsah

Letos chce Správa železniční dopravní cesty instalovat závory u další dvacítky přejezdů a na další čtyři dá výstražná světelná zařízení. Loni se třeba zkoušely před přejezdy instalovat semafory, nebo přídavná výstražná světla s vlastní minizávorou.

Teď má ministerstvo další nápad. Chce začít testovat speciální přístroj, díky kterému by řidiči věděli, že k přejezdu se blíží vlak.

Plánujeme testování jednotky, která by byla umístěna v automobilech a řidiče by varovala o tom, že se k přejezdu blíží vlak. S tím že podobný projekt připravujeme také na dráze tramvajové,“ popisuje mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Přístroje upozorňující na vlaky či tramvaje se začnou testovat letos na podzim. V běžné výbavě aut by se ale mohly objevit až za několik let.

TV Nova / šip / TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události