Dálnice

Hrozí kolaps na D1? ŘSD rozsáhlé velikonoční uzavírky hájí

Hrozí kolaps na D1? ŘSD rozsáhlé velikonoční uzavírky hájí
Zdroj: Profimedia

Jarní práce na rekonstruovaných úsecích dálnice D1 začnou během velikonočních svátků. Je tohle skutečně vhodný termín? Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tvrdí, že ano. Nejnáročnější práce mají stavební firmy provést mimo špičku.

Zahájení prací obnáší uzavírky kvůli rozmístění značení a bariér a nájezdu techniky. Provoz je potřeba stáhnout na dlouhé hodiny do jednoho pruhu. V tu chvíli se většinou okamžitě začínají tvořit kolony. A na třech úsecích D1 se tohle bude dít přímo na Velikonoce, kdy vyjíždí víc řidičů a podle statistik policie dochází každý rok k navýšení počtu nehod.

Podle ředitele ŘSD Jana Kroupy není na termínu nic divného. „Jakákoliv omezení na D1 jsou problém. Ve všední dny i o víkendech po dálnici jezdí spousta řidičů a najít vhodný čas, je složité,“ říká Kroupa.

Související obsah

Na nejnáročnější přípravu s největšími omezeními potřebují silničáři od 54 do 72 hodin podle délky opravovaného úseku. A ŘSD chce tyhle práce načasovat na velikonoční sobotu a neděli. „ŘSD dlouhodobě sleduje intenzitu provozu na D1, snažíme se tyhle práce stihnout v době, kdy intenzita provozu klesá alespoň pod 1500 vozidel za 24 hodin. O Velikonocích se dá očekávat špička ve čtvrtek a pátek dopoledne a pak zase v pondělí. Nepopulární kroky chceme proto udělat v pátek odpoledne, v sobotu a v neděli,“ vysvětluje Kroupa.

Některé uzavírky ale mohu trvat déle než dva dny. „Ne vždy je možné všechno stihnout mimo kritické časy,“ uznává šéf ŘSD. I tak ale slibuje, že v kritické dny bude i o Velikonocích D1 fungovat v režimu dvou otevřených pruhů v obou směrech.

Na Bílou sobotu 31. března mají začít práce na úseku Ostředek–Šternov. O svátcích je v plánu také zahájení úseků u Velkého Meziříčí a mezi Koberovicemi a Hořicemi, jak informovala MF Dnes.

Související obsah

Letos bude rekonstrukce D1 pokračovat dohromady na šesti úsecích. Na pěti se rozběhnou práce naplno v druhé půlce března, na šestém budou silničáři rozebírat mosty a připravovat nové tak, aby rekonstrukce vozovky mohla pokračovat příští rok.

Původně ŘSD letos počítalo dokonce s opravou devíti úseků najednou. Na třech ale příprava nabrala skluz kvůli připomínkám ekologů. Úseky Mirošovice – Hvězdonice, Velký Beranov – Měřín a Devět Křížů – Ostrovačice tak musejí počkat.

Rekonstrukce dálnice D1 měla být hotová v roce 2020, ministr dopravy Dan Ťok (ANO) už ale mluví o posunutí termínu na rok 2021. Podle ministerstva i ŘSD za to můžou námitky a rozklady přípravných řízení, která zdržují hlavně ekologické organizace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události