Policie

Policejní superzbraň skenuje řidiče na dálku! Víme, co o vás zjistí

Dopravní police má novou techniku, která jí umožní kontrolovat řidiče na velké vzdálenosti. V Liberci nakoupili několik nových extrémně výkonných dalekohledů se záznamovým zařízením. Poslouží především k odhalení řidičů a spolujezdců, kteří nemají zapnuté bezpečnostní pásy, či telefonování za jízdy.

Dalekohledem jsou od nynějška dopravní policisté schopni zaznamenat dopravní přestupky řidičů až na 1 km daleko. "Ten dalekohled přibližuje zhruba 30krát až 60krát, takže dokážeme kontrolovat přestupky například nepoužití bezpečnostního pásu řidičem nebo spolujezdci nebo držení hovorového nebo záznamového zařízení," popsal Jan Frieser z odboru služb dopravní policie Libereckého kraje.

Dalekohled budou policisté nasazovat i u značek Stop anebo u železničních přejezdů. Hlídat budou také zákazy předjíždění či přejíždění plné čáry. "S tímto zařízením už několik přestupků zadokumentováno bylo. Typicky to bývají ty bezpečnostní pásy. Je to nová věc, kterou se hlídky teprve učí používat," dodal policista.

V Libereckém kraji je k dispozici šest kusů těchto dalekohledů. V Bílém Kostele dnes policisté zastavovali řidiče, kteří netušili, čeho se mohli dopustit. Přestupku se totiž dopustili dávno předtím, než nějakou policejní hlídku sami spatřili. "Tady ta prevence je asi potřeba, je to správný, já s tím souhlasím," říkal jeden z kontrolovaných řidičů.

Související obsah

"Jsou velmi překvapeni, protože na ten km vás opravdu nikdo neregistruje. Obvykle řidiči koukají na vzdálenost několika set metrů," doplnil Jan Frieser.

Jen v loňském roce policie na Liberecku pokutovala téměř 1400 přestupků nepoužití pásů. V letošním roce jich je už kolem tří set.
 

Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události