řidič

Bič na mladé řidiče: ANO a ČSSD chtějí řidičáky na zkoušku

Řidičáky na zkoušku - dlouho diskutované téma, které v poslední době získává reálnější obrysy. Právě řidičáky na zkoušku by měly být součástí nového bodového systému, jehož přípravu má v programovém prohlášení případná vláda ANO a ČSSD. Má jít o jakýsi bič na mladé a nezkušené řidiče, kteří často způsobují i smrtelné nehody.

O řidičácích na zkoušku se začalo mluvit v poslední době třeba v souvislosti s rozsudkem Městského soudu v Praze, který na rok do vězení poslal Jiřího Hormandla. Mladý řidič vloni krátce poté, co dostal řidičský průkaz, způsobil nehodu při níž zemřeli dva lidé.

Možná by si riskantní předjíždění rozmyslel, kdyby měl nad sebou strašáka v podobě řidičáku na zkoušku. O dlouho diskutovaném tématu se teď reálně uvažuje.

"Je to v programovém prohlášení vlády. My to zcela určitě chceme a budeme to požadovat," uvedl poslanec za ČSSD Jan Birke. Za problém považuje mladé řidiče i vicepremiér Richard Brabec.

"Když si ti mladí koupí rychlé auto, tak bohužel těch nehod je, právě s těmi nezkušenými řidiči, hodně," řekl vicepremiér Richard Brabec.

Řidičák na zkoušku by pro čerstvé držitele oprávnění znamenal, že by jim po dobu dvou let stačilo k jeho odebrání nasbírat ne dvanáct, ale pouze šest trestných bodů. Jeden telefonát za volantem a jedno překročení rychlosti v obci o 20 kilometrů v hodině a byli by bez řidičáku.

U ostatních řidičů se plán setkal s různými reakcemi. "Myslím, že jo. Proč ne? Je to docela dobrý nápad," řekl jeden z motoristů pro TV Nova. Jiný ale nesouhlasí. "Nebylo by to vůči nim fér, aby měli dojitý postih. Mělo by to být pro všechny stejné," myslí si jeden z oslovených řidičů.

Už před dvaceti lety se s řidičákem na zkoušku začalo experimentovat v sousedním Rakousku. Výsledky byly ohromující. "Prakticky přes noc se jim snížila nehodovost řidičů krátce po získání řidičského průkazu o dvacet procent," prozradil pro TV Nova dopravní expert Robert Kotál.

Související obsah

Loni se na českých silnicích stalo 55 tisíc nehod, za které prokazatelně mohl konkrétní řidič. Šest tisíc jich způsobili právě ti, kteří neměli oprávnění ani rok. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáš Neřolda jsou mladí řidiči nejrizikovější skupinou, s níž ministerstvo potřebuje pracovat.

Přesná podoba nového bodového systému, a tedy i řidičáku na zkoušku, není zatím známa. Navíc by ho navrhovala až vláda s důvěrou. Jeho možné zavedení v praxi je tedy otázkou měsíců, ne-li roků.

A někteří poslanci chtějí zavést přísnější podmínky také pro seniory. Ti jsou vzhledem k pomalejší reakci, horšímu zraku či možným zdravotním komplikacím další rizikovou skupinou. Někteří poslanci proto chtějí častější zdravotní kontroly.


 

vbo, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidič

Důležité Události