Bezpečnost

Na silnicích přibývá mrtvých! Kde hrozí největší nebezpečí?

Na silnicích přibývá mrtvých! Kde hrozí největší nebezpečí?
Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Bilance letošních nehod je zatím tragická – zemřelo při nich 186 lidí, téměř o šestinu více než loni. Přibývá nehod způsobených alkoholem a více obětí je i mezi chodci. Odborníci varují také před podceněním horkého počasí.

Během prvních pěti měsíců letošního roku policie vyšetřovala 41 095 dopravních nehod, při kterých zahynulo 186 osob. Dalších 770 bylo zraněno těžce a 9 143 lehce.

Proti stejnému období loňského roku to je o 624 nehod více a bohužel přibylo i obětí. Na silnicích zemřelo o 25 lidí víc než vloni a o 579 více bylo lehce zraněných. Naopak počet těžce zraněných poklesl o 21.

Počet mrtvých se meziročně zvýšil hned v devíti krajích, ve třech snížil, na Liberecku a Ústecku zůstala bilance stejná. Nejvíce lidí zemřelo na silnicích Středočeského kraje (36), zde také došlo k největšímu nárůstu, a to o 15 případů. Naopak nejméně lidí přišlo letos o život na Karlovarsku (6), Liberecku (7), Zlínsku (8) a Královéhradecku (9).

Tragickou bilanci má hlavně květen, kdy narostl počet obětí nehod meziročně ze 40 na 55. Podle expertů se na tom bezesporu podepsalo nadprůměrně teplé počasí. “Motoristé mívají problém s udržením potřebné koncentrace, pomaleji reagují a snadno se unaví. Zhoršuje se paměť a úroveň zpracovávání informací, horko má negativní vliv na koordinaci provádění příslušných úkonů. Lidé jsou podrážděnější. Prosluněné a teplé počasí vylákalo na silnice větší počet cyklistů a motocyklistů. Během horkých dní proto zákonitě roste počet fatálních dopravních nehod,“ uvádí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Související obsah

Za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích 92 lidí v osobních automobilech (z toho bylo 71 řidičů a 21 spolujezdců), 13 cyklistů, 49 chodců a 25 motorkářů. Mezi chodci je o 16 obětí víc než za stejné období loňského roku, mezi posádkami osobáků o 12 víc, o 4 pak narostl počet mrtvých motorkářů.

Řidiči osobních aut zavinili smrt 126 lidí, dalších 20 lidí zahynulo pochybením šoférů nákladních vozidel. Celkově 16 lidských životů vyhaslo pochybením motocyklistů, v 10 případech chodců. Vinou cyklistů zemřelo 5 lidí, řidičů autobusů 2 a 1 člověk zahynul vinou řidiče tramvaje. “Další 3 usmrcené mají na svědomí řidiči, kteří od nehody ujeli. Podobně je tomu s bilancí srážek se zvěří. Zatímco loni za prvních pět měsíců se tyto nehody obešly bez mrtvých, letos zemřeli již dva lidé,“ doplňuje Roman Budský.

Související obsah

Alkohol policisté zjistili u 1 682 dopravních nehod. To je o 189 případů víc než loni! Zemřelo při nich 13 osob, meziročně o 2 více. V 11 případech byla hladina alkoholu u viníka nad 1 promile. Alkohol ve spojení s drogami byl zjištěn u dalších 17 a samotné drogy pak u 97 nehod. Ty se však naštěstí obešly bez obětí na životech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bezpečnost

Důležité Události