Dopravní značka

Vyrážíte autem po Evropě? Tyto značky vás můžou překvapit

Vyrážíte autem po Evropě? Tyto značky vás můžou překvapit

Úřady tlačí na to, aby dopravní značení bylo v celé Evropě jednotné. Přesto pořád existují netradiční značky, které u nás nepotkáte a za hranicemi vás mohou překvapit. Schválně, znáte význam následujících značek?

Mezi nejvíc matoucí značky patří italské, portugalské nebo francouzské. Potvrzují to výsledky průzkumu společností easyJet a Europcar. Ten byl provedený mezi řidiči ve Velké Británii, ale značky, které nejvíc mátly Brity, dokážou nachytat i řadu českých řidičů. Přesvědčte se sami.

Alternativní parkování = zákaz stání v lichých či sudých dnech. Někde používají jednu značku (Itálie), jinde mají značky dvě – zvlášť pro sudé a zvlášť pro liché dny.

Znamenají v podstatě to samé: v lichých dnech se nesmí parkovat na jedné straně (I) a v sudých na druhé straně (II) vozovky. Značky platí třeba ve Švédsku nebo dokonce hned za hranicemi na Slovensku.

Co teď? Ve Španělsku (obrázek 1) či v Itálii (obrázek 2) takto oznamují řidičům, že nesmějí z hlavní silnice rovnou odbočit vlevo. Nejdřív je třeba zajet vpravo do vedlejší ulice a až z ní pak “krosnout“ tu hlavní.

Tuto značku používají většinou na venkově třeba v Portugalsku nebo ve Francii. Znamená, že na silnici se nesmějí žádné ruční vozíky, dvoukoláky, kolečka a podobně.

Hrozí vám bouračka? Pád ze silnice? Kotrmelec? Ne, takhle ve Francii varují, že na cestě před vámi je nehoda, která blokuje silnici.

Neparkujte na krajnici! (Německo).

V létě se touto značkou nemusíte nechat znepokojovat, ale víte, co znamená? Může se na silnici objevit lyžař, nebo nemůže? V Německu takto vzkazují lyžařům, že od 10:00 do 16:00 přes vozovku mohou. A řidiči na ně mají dát v dané době pozor.

Podle této značky vás čeká ostrý ohyb doleva na dočasnou objížďku v omezení.

Nevíte kudy? Můžete si vybrat. Značka se opět používá v místech, kde je potřeba objet omezení nebo překážku a ukzauje, že oběma směry dojedete do stejného cíle.

A ve světě se používají i všemožné vtipné značky, jak ukazuje následující video. Jejich význam si většinou řidiči odvodí sami...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události