Elon Musk

Musk chce poslat auta do "kanálů". První šachta je hotová

Musk chce poslat auta do "kanálů". První šachta je hotová
Zdroj: Boring Company

Společnost Boring Company miliardáře Elona Muska minulý týden zveřejnila krátké video, které zachycuje vůz značky Tesla, kterak se prohání úzkým tunelem pod Los Angeles.

Záběry zachycují první reálné výsledky dalšího Muskova plánu na vysokorychloostní přepravu. Jeho Boring Company chce budovat síť vysokorychlostních tunelů pod americkými městy, ve kterých by se proháněla vozidla na podstavcích připomínajících sáňky či po kolejnicích na speciálních “lyžích“.

Na nich také trůní Tesla Model X v aktuálním jedenáctivteřinovém videu. Firma ho zveřejnila na Twitteru v den, kdy oznámila podpis smlouvy na vybudování dalšího tunelu mezi Chicagem a mezinárodním letištěm O'Hare.

Další detaily Boring Company neuvedla. V roce 2016 Musk avizoval, že vybuduje 10,5 kilometru dlouhou šachtu pod západní částí Los Angeles směrem k Santa Monice a Malibu Beach, která by umožnila za pár minut projet trasu, která autům na povrchu trvá tři čtvrtě hodiny.

Tunel financovaný ze soukromých zdrojů má přepravovat automobily rychlostí až 240 km/h. Speciální podvozky jsou elektrické. Celý projekt tak má ekologicky ulevit přetížené pozemní dopravě.

První část vysokorychlostní šachty, kterou Musk označuje jako zkušební smyčku, je podle všeho proražená.

Související obsah

Pod Chicagem se chystá podobný tunel. Jezdit by v něm měly speciální vozidla pro osm až 16 osob. Každý elektrický vozík má mít klimatizaci, úložný prostor na zavazadla a wi-fi.

Zatím ale nebyly zveřejněny žádné informace o tom, jak dlouho bude hloubení šachty trvat a kolik to bude stát. Radnice pouze vzkázala, že chce začít co nejdříve.

Trasa na letiště by se měla zkrátit na 12 minut, v současnosti ji vlaky urazí za 40 minut.

Další trasa Muskovy podzemní dráhy má vést mezi Washingtonem a Baltimorem na východě USA s možností rozšíření až do New Yorku.

Tohle je Muskova vize budoucnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události