BESIP

Alarmující čísla: Dramaticky roste počet úmrtí chodců na silnicích

Řidič i chodec musí sledovat provoz, ne mobil! Přesně na toto apeluje na svých facebookových stránkách BESIP, oddělení Ministerstva dopravy ČR zabývající se bezpečností silničního provozu. Podle statistik za období mezi lednem a červnem letošního roku zemřelo na silnicích 56 chodců, což je o 9 více, než v loňském roce.

Nehody chodců a motocyklistů stále rostou. Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na naších silnicích celkem 233 lidí, což je o deset více než za období v loňském roce.

"Uvedený nárůst lze jednoznačně přisoudit těm nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. V mezidobí bylo usmrceno 56 chodců, což je nárůst o 9 obětí," uvedl BESIP. Co se týče motocyklistů, zemřelo jich letos na silnicích 36, což je o jednoho více oproti loňskému roku.

Důvodů a příčin navyšování těchto nehod může být několik. Na vině je například stále větší nepozornost řidičů i chodců, kteří se více věnují svým mobilním telefonům, čímž se jejich reakce prodlužují a nestihnou často zareagovat včas.

Související obsah

Jen za březen a duben došlo k minimálně pěti tragickým nehodám, ve kterých chodci boj o život prohráli. U většiny z nich se příčiny nehody stále prošetřují.

V Hostivaři srazil řidič na přechodu čtyři chodce, z toho dva těžkým zraněním podlehli na místě a dvě ženy byly převezeny do nemocnice.

Stejný průběh měla také tragická nehoda v Mariánských Lázních. I tam projel řidič na červenou a na přechodu srazil dva lidi a dva psy. Jeden člověk na místě zemřel, druhého transportoval vrtulník s těžkým poraněním mozku do plzeňské nemocnice.

Policisté stále vyšetřují také nehody v pražské Radlické ulici. Na přechodu srazilo auto třináctiletého chlapce. Záchranáři bojovali o jeho život celou hodinu, mnohačetným poraněním ale podlehl.

"Podle plánu Národní strategie bezpečnosti silničního provozu má být za rok 2018 usmrceno nejvýše 393 osob," informoval BESIP. Když bude výsledná statistika vyšší, než povoluje plán Národní strategie a bezpečnosti, budou se muset vytvořit restrikce, represe a osvěta.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události