Počasí

Jaký má vedro vliv na pozornost řidičů? Otestovali jsme to!

Vysoké teploty mohou mít podle záchranářů zásadní vliv na řidiče. U Libišan na Královéhradecku se dnes stala vážná dopravní nehoda, která si vyžádala šest zraněných lidí. Je možné, že muže, který způsobil nehodu, přemohl mikrospánek.

Náš kolega pod dohledem odborníků sám na sobě testoval, co se za vedra děje s tělem řidiče.

Prázdninové kolony, jasno, pravé poledne, auto stojí a nemá klimatizaci. V takové pasti denně uváznou desetitisíce řidičů. Stačí dvacet minut v takových podmínkách a s tělem se dějí velké změny.

Horko otupuje smysly řidičů, hraničních je pode záchranářů už 27 stupňů, jenže na palubní desce je přes šedesát. Naměřená čísla ukazují, jak nebezpečná může být v horku cesta do práce. Tělesná teplota stoupne o stupeň, tep vyskočí o deset úderů za minutu.

"Hodnoty, které jsme naměřili, odpovídají stavu, kdy se člověk dostává do kolapsu," varuje záchranář Aleš Malý. Člověk ztrácí vodu pocením a tím klesne krevní tlak. Kvůli tomu se podle lékařů neokysličuje mozek a člověk může omdlít.

Související obsah

Horko má vliv na ztrátu pozornosti a může dojít k mikrospánku. A něco podobného se mohlo stát na Královéhradecku. Řidič kamionu podle policie vůbec nebrzdil a sešrotoval dvě osobní auta před sebou.

Červený vůz je o metr kratší, zadní sedačky jsou posunuté až k řidiči. Ten stříbrný má zadní část kamionu natlačenou až za volantem. Šest lidí je v nemocnici, pět lidí hasiči museli složitě dostávat ven.

Horko může narušit krátkodobou paměť a k tomu ještě zvýšit agresi. Spánek řidiči zahání kafem a tím prohlubují dehydrataci. Přitom by stačilo mít láhev s vodou při ruce.

pez, Petr Brzek, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události