Domácí

V Lovosicích objevili nejstarší vůz. Pochází ze 7. století

Archeologové začali podrobně zkoumat čtyřkolový vůz, který objevili na okraji Lovosic. Pochází z doby halštatské a našel se na pohřebišti. Podle historiků jde o jeden z nejstarších nálezů vozu na našem území.

Archeologové našli vůz náhodou - jen kousek od místa, kde vykopali už 19 hrobů, se začala stavět výrobní hala. Archeologové předpokládali, že i tam by se mohli najít nějaké další hroby. A měli pravdu! Objevili tzv. komorový hrob, který tvořila jáma zhruba o rozměrech 5 celých pět desetin metru x 3 metry a celá byla překryta dřevěným stropem, na kterém byla mohyla.

Obsah hrobu byl vyjímečný, a to tím, že se v něm našly součástky čtyřkolového vozu ze 7. století před naším letopočtem a také bohatá pohřební výbava. Dřevěné prvky vozu se samozřejmě nedochovaly, ale dochovala se veškerá kování. Archeologové našli železné ráfky, které tvořily obruče kol a hřeby. Zachovaly se i železné náboje kol a kování.
Vůz, který je jedinečný tím, jak je velice zachovalý, pochází ze starší doby železné, z doby halštatské. Pro představu - vypadal asi jako žebřiňák z 19. století.

Související obsah

Z nebožtíka se toho moc nezachovalo, pouze jednotlivé části kostí. Dochovaly se ale jeho šperky. Z toho nálezu archeologové usuzují, že se mohlo jednat o ženu a to zřejmě velmi bohatou. Kromě vozu, který v té době představoval obrovský majetek, se v hrobu našly i keramické nádoby, koňské postroje a další šperky.

Odborníci nyní vůz pečlivě zkoumají a dokumentují. Za pár let by ho mohla vidět také veřejnost.

reg/Jitka Fárová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události