Auto

Konec jízd v protisměru! Značení na dálnicích bude lépe vidět

Česko čekají velké změny ve značení nájezdů na dálnice. Zákazové značky totiž nejsou tak výrazné jako u našich sousedů. Nové cedule by měly zabránit tomu, aby řidiči omylem najeli na dálnici v protisměru. Každý rok se to v Česku stane až třistakrát. V pátek na hradecké dálnici, kde bouralo osobní a nákladní auto, zemřeli dva lidé.

Teprve před nedávnem se stal poprvé otcem. Čerstvě narozené miminko už ale osmadvacetiletý řidič náklaďáku Miroslav nikdy neuvidí. Zemřel na 32. kilometru dálnice D11. Čelně do něj narazilo SUV Jana Kočky mladšího, které jelo v protisměru.


Jak se řidič SUV do protisměru dostal, se zatím neví. Jednou z verzí je, že na konci zúžení vjel do pruhu, do kterého neměl. Páteční tragédie znovu otevřela otázku o kvalitě značení na dálnicích v Česku. Že auto jedoucí na dálnici v protisměru není zas tak řídký jev, dokazují i záběry z Liberecka.


Podobných značek, jako jsou třeba ty v Rakousku, se dočkáme brzy i v Česku. Podle ministerstva dopravy se objeví už příští rok.

Související obsah


“Chceme ještě zvýraznit značku tím, že tam doplníme velkou tabuli, kde bude značka ruky a informace Stop, jste v protisměru. Celé to bude na reflexním materiálu,“ popsal Tomáš Neřold z Besipu.


Značky budou stát na rizikových místech. Tedy tam, kde je nebezpečí najetí do protisměru největší. Auto na dálnici v protisměru už dnes dokážou odhalit například kamery nebo čidla v mýtných branách.

Související obsah


“Už dnes testujeme mezi Rudnou a Mirošovicemi takzvaný kooperativní systém, kde ta silnice dává informace do vozidla,“ řekl Neřold.


V příštích letech se tak můžeme dočkat, že řidiči o jízdě v protisměru dostanou hlášení přímo do palubního systému. Auto buď řidiče samo upozorní, že je něco špatně, nebo dokonce samo zastaví.
 

Jana Schillerová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události