Benzin

Řidiče šokují ceny nafty a benzinu! Víme, kde natankujete nejlevněji

Ceny pohonných hmot raketově stoupají a nyní jsou nejvýš za poslední čtyři roky. Nejrychleji roste cena nafty, která už je nyní takřka na úrovni benzinu. A podle expertů bude ještě hůř.

Řidiči, kteří přijedou na čerpací stanice, často nevěří svým očím. V uplynulém týdnu výrazně vzrostla cena nafty, která se přehoupla přes hranici 33 korun za litr a následně dál prudce zdražovala. V úterý 9. října se její průměrná cena pohybovala na úrovni 33,30 korun za litr. Rozdíl mezi cenou nafty a benzinu se tak snížil na méně než 50 haléřů.

Benzin sice také zdražoval, ale podstatně pomaleji. Začátkem tohoto týdne vyšel litr na 33,77 korun za litr. "S příchodem zimy se musí měnit složení pohonných hmot tak, aby se nesnižovala kvalita paliva při nízkých teplotách. Zimní příměsi však cenu pohonných hmot mírně navyšují. S příchodem zimy je obvyklé, že se ceny benzínu a nafty sbližují. To je dáno růstem poptávky po zpravidla levnější naftě, která se používá k vytápění," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

V březnu 2015 se dokonce stalo, že nafta byla dražší než benzin. Tehdy se cena benzínu pohybovala kolem 31,20 koruny za litr a nafta byla o zhruba 10 haléřů dražší.

Související obsah

"Vysoký růst cen pohonných hmot v České republice je způsoben zpožděnou reakcí na růst ceny ropy na světových trzích. Během posledních tří týdnů cena ropy stoupla o přibližně 6 dolarů za barel, což se nyní projevuje na koncových cenách pohonných hmot. Až nyní čerpací stanice doprodávají své zásoby a začínají plně zohledňovat vyšší ceny na trzích. Lze proto očekávat, že v příštím týdnu budou benzín a nafta dál zdražovat, ale již mírnějším tempem," dodává Křeček.

V galerii se můžete podívat, kde lze pohonné hmoty nejlevněji natankovat ve vašem kraji.

 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Benzin

Důležité Události