Autosedačka

TEST dětských sedaček: Některé jsou plné nebezpečné chemie

TEST dětských sedaček: Některé jsou plné nebezpečné chemie
Zdroj: dTest/ADAC

Bezpečnost, ale třeba i složení potahových látek dětských autosedaček porovnával nejnovější nezávislý test časopisu dTest. Dvě sedačky v něm propadly, jedna z nich stojí přes 10 tisíc korun.

Experti si podali 12 dětských zádržných systémů různých hmotnostních i velikostních skupin.

Základem testování autosedaček je zkouška bezpečnosti při simulované nehodě. V laboratorních podmínkách experti měří riziko poranění dítěte při čelním nárazu v rychlosti 74 km/h a při bočním nárazu v rychlosti 27 km/h. Ochrana proti zranění se testuje s různě velkými figurínami ve všech variantách, v jakých je možné sedačku nainstalovat. "Při nárazových zkouškách se ukázalo, že většina nově testovaných autosedaček je bezpečná," říká šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Související obsah

Problém byl v chemickém složení potahů. "U dvou autosedaček jsme našli škodlivé látky," dodává Hoffmannová. Části sedaček, které mohou přijít do styku s dítětem, jsou pravidelně testovány na přítomnost toxických chemických látek. Laboratoř sleduje polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), ftaláty, zpomalovače hoření, fenoly, organocínové sloučeniny, těžké kovy a formaldehyd.

"Nejvyšší zamoření PAH jsme tentokrát detekovali u modelu Jané Koos i-Size, zpomalovače hoření obsahoval model Graco Turn2Reach. V sedačce Osann I-Max SP Isofix Ferrari jsme našli rozpouštědlo tributoxyethylfosfát," říká Hana Hoffmannová.

Zmíněné sedačky dostaly špatné hodnocení, ale podle Hoffmannové to ještě nemusí nutně znamenat, že by představovaly pro dítě bezprostřední zdravotní riziko. Přesto dTest bere jakýkoliv obsah potenciálně nebo prokazatelně škodlivých látek za nežádoucí zejména u výrobků pro děti. I kvůli tomu, že účinky různých nežádoucích látek, kterým je organizmus denně vystavován, se nasčítají a mohou vést ke zdravotním komplikacím.


Tipy dTestu pro správný výběr autosedačky:

- Při nákupu si ověřte, že byla sedačka homologována, zvláště důležitá je přítomnost značky R44-04 (nejlépe) nebo R44-03.

- Vyhněte se nákupu použitých sedaček – nevíte, v jakém stavu se sedačka skutečně nachází a zda nebyla poškozena při autonehodě.

- Při výběru jsou rozhodujícími údaji hmotnost a velikost dítěte. Rozhodně nekupujte příliš velkou sedačku proto, aby vám vydržela déle.

- Pro novorozence jsou nejvhodnější tzv. vajíčka, ve kterých dítě téměř leží.

- Pokud máte větší děti, vyvarujte se jednoduchých podsedáků bez zádové opěrky a vždy používejte sedačky s opěradly.

- Vybírejte sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, které brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte.

- I ta nejbezpečnější autosedačka neobstojí v případě špatného upevnění do auta. V případě, že kupujete sedačku se systémem isofix, ujistěte se, že je univerzální. Jestliže tomu tak není, ověřte si, že je kompatibilní s vaším automobilem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autosedačka

Důležité Události