Pokuta

Kluk dostal body za rychlost. A to nemá řidičák a jel na koloběžce!

Kluk dostal body za rychlost. A to nemá řidičák a jel na koloběžce!
Zdroj: Profimedia

Patnáctiletý kluk dostal šest trestných bodů poté, co ho policisté přistihli, jak řídí elektrickou koloběžku “nepřiměřenou rychlostí“. Mladík přitom nemá ani řidičák, úřady ho potrestaly do budoucna – body se mu započítají, až bude dospělý a řidičský průkaz získá.

Až jednou tento patnáctiletý mladík sešlápne plynový pedál, rovnou mu naskočí šest trestných bodů. Nebude muset porušit pravidla, body se mu automaticky připočítají, jakmile si udělá řidičák.

Puberťák totiž porušil předpisy při jízdě na elektrokoloběžce a dostal za to trest, který se s ním pár let potáhne.

Související obsah

Není jasné, jakou rychlostí mladý "pirát silnic" přesně jel. Elektrokoloběžky můžou jezdit většinou maximálně kolem 60 km/h. Policie každopádně tvrdí, že frčel moc rychle a mladík tak ve správním řízení vyfasoval šest trestných bodů.

Tahle absurdita se kupodivu nestala u nás, ale v Clevelandu v severovýchodní Anglii. Informoval o ní britský deník The Guardian.

Nemilosrdná policie k případu nezveřejnila žádné další podrobnosti. Místo toho ještě přidala varování pro rodiče – jestli zvažují, že dětem k Vánocům koupí elektrickou koloběžku, měli by myslet na možné důsledky.

"Tyto koloběžky nejsou hračky a mohou být velmi nebezpečné," upozornili policisté z Clevelandu.

V Británii elektrokoloběžky podle zákona nesmějí na silnice ani chodníky, ale jen na soukromé pozemky. Jezdci tak riskují pokutu a dokonce zatčení.

O elektrokoloběžkách se v poslední době hodně diskutuje i u nás poté, co do Prahy přišla firma nabízející vozítka jako sdílenou službu. Elektrokoloběžkáři totiž téměř okamžitě nadělali vrásky policistům – někteří neváhají projet kruhový objezd v protisměru nebo kličkovat mezi chodci na chodnících, koloběžky odkládají na místech, která rozhodně nejsou určená pro parkování.

Související obsah

Pro jezdce platí stejné povinnosti jako pro cyklisty. "V případě, že jezdec na koloběžce nebo cyklista na kole využije chodník k jízdě - a není to místní, nebo přechodnou úpravou dovoleno - hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun," varoval i mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Legislativa, která by upravovala provoz podobných malých ekologických dopravních prostředků, však chybí.

Jak si poradit s koloběžkami i dalšími osobními elektrickými vozítky teď řeší úřady po celé Evropě. Například ve Francii je možné jet na elektrokoloběžkách po cyklostezce i po chodníku, jestliže jezdci dodržují omezení rychlosti. V Německu dovolují jízdu na chodníku do 6 km/h. V Rakousku či Švýcarsku dovolili jízdu po cyklostezkách a na silnicích do 25 km/h. A třeba v americké Kalifornii mohou podobná vozítka na silnici, pokud jsou jezdci starší než 16 let a nosí přilby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události