Elon Musk

Muskův superrychlý dopravní tunel? Ještě je co dohánět

Miliardář a vizionář Elon Musk představil světu svůj první tunel pro superrychlou jízdu. Auta a autobusy by se měly v podobných tunelech řítit rychlostí až 241 kilometrů za hodinu. Muskovým přáním je nejen úspora času, ale předně konec úmorného čekání v dlouhých kolonách.

“Zácpy jsou zničující. Bylo by úžasné cestovat ve městech jako Los Angeles, New York, Chicago, Paříž či Londýn rychlostí 240 kilometrů v hodině. To by bylo fenomenální,“ představil systém Musk.

To by určitě bylo, ale asi to bude ještě dlouhá cesta. V současnosti totiž auto v tunelu dlouhém necelé dva kilometrů nejenže nedosahuje slibované rychlosti, ale navíc vozy, které by chtěly podzemní dopravní systém Loop využít musí nejdříve pěkně počkat na výtah.


Ten je velice pomalu sveze 9 metrů pod zem. Aby mohli řidiči prosvištět tunelem, potřebují navíc speciální kolečka. “Důležitým elementem jsou postranní kolečka. Vysunula by se pouze v tunelu, kde by pomáhala k dosažení rychlosti. Něco na způsob malého vláčku,“ vysvětlil Musk.


Kolečka se dokoupí v přepočtu za 6,5 tisíce korun, ale celkové náklady na hloubení tunelů, budování výtahů dosahují astronomických částek. Odborníci navíc varují, že hloubení děr by mohla vyvolat zemětřesení. “Když se nám podařilo postavit tunel tady v Los Angeles, tak to musí jít úplně kdekoliv,“ prohlásil Musk. Zda jde o pozlátko pro pár vyvolených, nebo skutečně o budoucnost městské dopravy se ostatně za nedlouho ukáže.
 

Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události