Bezpečnost

Experti varují! Které vánoční dny budou nejnebezpečnější?

Experti varují! Které vánoční dny budou nejnebezpečnější?
Zdroj: HZS Moravskoslezský kraj

Období vánočních svátků chtějí lidé strávit v klidu. Bohužel i v adventním období se na českých silnicích stává řada tragických nehod. A nepochybně tomu tak bude i letos, varují experti. Které sváteční dny jsou pro řidiče dlouhodobě nejnebezpečnější?

Odborníci varují před nadcházejícími vánočními svátky. Každoročně se během nich na českých silnicích odehraje řada fatálních dopravních nehod. V uplynulých devíti letech se na přelomu roku (ve sledovaných dnech (24. - 26. 12, 31. 12. a 1. 1.) stalo 5 435 bouraček, které si vyžádaly 44 životů, 137 lidí při nich bylo těžce zraněno a 1 409 lehce. Vyplývá to z analýzy Centra dopravního výzkumu (CDV).

Vloni bylo o svátcích evidováno 719 dopravních nehod, to je o pětinu víc oproti dlouhodobému průměru z let 2009 až 2016. A loňské Vánoce patřily k těm nejtragičtějším: Jeden člověk zemřel přímo na Štědrý den, další 4 na Nový rok.

Loňské "vánoční" nehody si vyžádaly i 11 těžce zraněných, což je oproti průměru pokles o 30 % a 160 lehce zraněných, což znamená jen minimální rozdíl proti průměru (2% nárůst).

Podle CDV za neblahé následky nehod můžou v řadě případů dárky a další "zásoby", které lidé na konci roku v autech převážejí. "Na závažnost zranění vzniklého při dopravní nehodě, ale i na samotný vznik dopravní nehody má v některých případech vliv i nesprávně upevněný nebo neupevněný náklad," upozorňuje Kateřina Bucsuházy, vedoucí týmu hloubkové analýzy dopravních nehod CDV. "Crashtesty potvrzují, že při nárazu v rychlosti 40 km/h může nezajištěný náklad ve vozidle vyvinout sílu odpovídající až čtyřicetinásobku své hmotnosti!“ dodává.

Tragický Nový rok

Podle dlouhodobých statistik je nejhorším dnem v období vánočních prázdnin Nový rok. Na Silvestra se sice stává o něco víc nehod, ale ty novoroční mívají fatálnější následky – za posledních devět let při nich zemřelo 14 lidí. Nejvíce těžce i lehce zraněných pak bývá na 2. svátek vánoční.

Během prvního dne letošního roku na silnicích zemřeli čtyři lidé. A tragická bilance pokračovala i ve zbytku roku. "V uplynulých 11 měsících došlo k 12% nárůstu počtu usmrcených osob. Z pohledu Národní strategie bezpečnosti silničního provozu byl evidován téměř 40% nárůst usmrcených motocyklistů, významné nárůsty jsou však evidovány také v oblasti usmrcených dětí a také chodců. V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo usmrceno meziročně o 40 osob více," říká ředitel CDV Jindřich Frič.

Polovina prosince: již 26 usmrcených

I samotný letošní prosinec je spíš černý. V první půlce měsíce zemřelo při dopravních nehodách podle předběžných statistik 26 lidí, 73 osob bylo těžce zraněno, 956 pak zraněno lehce. Jen ve dvou z prvních šestnácti prosincových dní nikdo na silnicích nezemřel.

Vloni si během celého prosince vyžádaly nehody 45 obětí na životech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události