Zloději

Zloději aut mají nový cíl: Kradou vozy s otvíráním "bez klíčků"

Na Liberecku se začínají ve velkém krást luxusní auta, která jsou vybavena takzvaným bezklíčovým otevíráním. Zatímco před dvěma lety tam žádné takové auto nebylo odcizeno, k dnešnímu dni je jich už 30 - z toho tři jen za poslední týden.

Zloději zachytí pomocí speciálního zařízení signál klíčku, zesílí ho a auto otevřou až na sto metrů. "Je to bez vlámání, je to bez násilí a strašně tiché. Pachatelé musí být vždycky dva. Jeden ze zlodějů načte kód klíče, který stále vysílá," vysvětluje vyšetřovatel krádeží luxusních aut.

A to pomocí speciální antény, která to dokáže i přes zeď domu. Signál zesílí a bezdrátově ho přenese do druhého zařízení, s nímž stojí zloděj u auta.

"A to vozidlo si myslí, že je tam původní majitel. Tudíž lze to vozidlo tlačítkem start stop pouze nastartovat a z místa odjet," dodává vyšetřovatel.

Související obsah

Podobným fíglem se dá otevřít asi 80 procent značek na trhu - od BMW až po škodovky. Gang má jedinou starost. Za žádnou cenu už nesmí motor vypnout a musí dojet do cíle. Transport auta provádějí najatí kurýři.

Třeba luxusní Mercedes za 3,5 milionu rozprodaný po dílech podle soudního znalce gangu vynesl pět milionů sto tisíc korun. Případů přibylo z nuly před dvěma roky na 30 teď.

Ve většině případů se jedná o polsko-litevské gangy, které se až dosud soustředily na Německo a Česko používaly jako tranzitní zemi. Teď jsou v nebezpečí i auta českých řidičů.

pez, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zloději

Důležité Události