Domácí

Celníci vyrazili na dálnice. Číhají na řidiče bez platné dálniční známky

Od začátku února musí mít řidiči na autech do 3,5 tuny novou dálniční známku. Aktuálně probíhá celorepubliková akce celníků, a tak než vyjedete, zkontrolujte si, že známku máte opravdu nalepenou.

Pokud řidič vjede na placený úsek a nebude mít platnou dálniční známku, pak mu hrozí pokuta až do výše pěti tisíc korun. Ve správním řízení může být až několikanásobně vyšší.

Pozor si ale musíte dát i na správné vyplnění. Jak na nálepce, tak na dolním kuponu musí být odpovídající registrační značka. Obojí vypsané černým fixem nebo propiskou. Kupon je potřeba vždy uchovat.

A na skle byste neměli mít současně i známku starou. "Řidič musí vždy z čelního skla odstranit starou dálniční známku,a to při jízdě na dálnici. Vždy musí mít za čelním sklem pouze platnou dálniční známku," upozorňuje mluvčí policie Eva Kropáčová. I když se nová dálniční známka dala koupit už v prosinci, řada řidičů toho nevyužila a kupovala ji až na poslední chvíli.

 

Dálniční známku musí mít auta do 3,5 tuny. Na výběr je roční, která platí až do konce ledna příštího roku, měsíční nebo deseti denní. Cena je stejná jako loni tedy 310 korun za desetidenní, 440 za měsíční a 1500 korun za roční kupon.

"Loni zjistili celníci téměř 15 tisíc porušení na zpoplatněných komunikacích. A výše uložených pokut byla více než 16 milionů korun," uvedla mluvčí celní správy Martina Kaňková.

Pokud dálniční známku ještě nemáte, měli byste to rychle napravit. Koupit si jí můžete na čerpací stanici, poště nebo hraničních přechodech.
 

Kristýna Šimánková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události