James Bond

Ekologický 007. Už i James Bond přesedne do elektromobilu!

Ekologický 007. Už i James Bond přesedne do elektromobilu!
Zdroj: isifa.com

Éra elektromobilů se rozjíždí naplno. Máme tu další důkaz: milovník martini, krásných žen a stejně krásných aut, agent Jejího Veličenstva s číslem 007 přesedne do auta s elektrickým pohonem.

James Bond si vždycky uměl užívat, ekologie mu moc neříkala. Ale v novém filmu se to změní, i tento slavný špion podlehne elektromobilitě. Zůstane věrný značce Aston Martin, dostane do vozu i obvyklé skryté zbraně a další vychytávky, ale padouchy bude stíhat v elektřinou poháněném modelu RapidE za čtvrt milionu liber (7,5 milionu korun).

RapidE je první elektromobil britské značky Aston Martin. Dva elektromotory pohánějí zadní kola a produkují výkon 620 koní a až neuvěřitelnými 950Nm točivého momentu. Maximálku má těsně pod 250 km/h a na stovku se z nuly dostane za 4 vteřiny. Prý by to auto mělo zvládnout nejen s plnou baterií, ale po celou dobu, kterou baterie vydrží. Při testech dalo v plné palbě celé kolo Nürburgringu s ostrým bržděním a zrychlováním bez nutnosti snížit výkon.

Vůz by měl na jedno nabití ujet 320 km, to se ale bude muset Bond s plynem dost krotit.

Během vývoje si tým inženýrů pohrál hlavně s chlazením baterií a motorů, aby byl zajištěn konzistentní výkon. Zároveň se drželi přísných požadavků na nízkou hmotnost, takže využívali hlavně lehké slitiny a kompozit.

Související obsah

RapidE má aerodynamicky optimalizované tvary i podvozek a dokonce kola, na kterých jsou obuty pneumatiky Pirelli P-Zero s nízkým valivým odporem.

Elektromobil byl vyladěn tak, aby Aston Martin neztratil nic na své pověsti. Rapid E se bude vyrábět v omezené sérii, na trhu bude na konci letošního roku.

O ekologické odpovědnosti agenta 007 informoval deník The Sun. Prý za to může režisér a propagátor ekologie Cary Fukunaga.

Nová bondovka Shatterhand by se měla po několika odkladech začít natáčet v dubnu na jihu Itálie. Ve hlavní roli se popáté a podle všeho naposledy objeví Daniel Craig.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu James Bond

Důležité Události