Ford

Ford v Evropě propouští tisíce lidí. Šéf ale vydělává stovky milionů

Ford v Evropě propouští tisíce lidí. Šéf ale vydělává stovky milionů
Zdroj: Profimedia

Americký výrobce automobilů Ford Motor se v Evropě nemůže vyhrabat ze ztráty. Odnese to 5000 zaměstnanců, automobilka zruší jejich místa v německých továrnách. Slibuje si od toho úsporu půl miliardy dolarů (přes 11 miliard korun) a návrat k ziskům.

Automobilka Ford oznámila v pátek zaměstnancům v německých továrnách nemilou zprávu – 5000 lidí končí. Výrobce jejich místa zruší, části zaměstnancům vyplatí odstupné, část odejde do předčasného důchodu, píše německý deník Frankfurter Allgemeine.

Firma v roce 2018 v Evropě vykázala provozní ztrátu 398 milionů dolarů. V Německu zaměstnává víc než 24 000 lidí - téměř 18 000 v Kolíně nad Rýnem, 6 000 v Saarlouis a přibližně 200 v Aachenu. Škrtání se dotkne všech tři fabrik a ovlivní i počet míst pro další krátkodobě najímané dělníky.

"Je to součást již v lednu ohlášené restrukturalizace evropských aktivit Fordu, jejímž cílem je vrátit se v Evropě co nejrychleji k zisku," uvedl mluvčí automobilky.

S ekonomickými problémy se Ford v Evropě potýká několik let. Podíl americké skupiny na evropském trhu postupně klesá z přibližně 11 % v roce 2006 na 6,4 % v loňském roce. A v poslední době Ford ve velkém škrtá i doma v USA. Vloni koncernu klesl čistý zisk o víc než polovinu na 3,7 miliardy dolarů z předloňských 7,7 miliardy dolarů. V Evropě firma loni vykázala provozní ztrátu 398 milionů dolarů.

I proto utahuje opasky. A to ve velkém: ušetřit chce 14 miliard dolarů (311 miliard korun)! Už v lednu firma avizovala, že seškrtá tisíce pracovních míst a že všechny evropské pobočky firmy projdou auditem.

Související obsah

Ford v pátek také informoval o loňském platu svého generálního ředitele Jima Hacketta. Když se k základní mzdě připočítají bonusy a akciové odměny, stoupl Hackettův roční plat na 17,1 milionu dolarů (387 milionů korun) z 16,3 milionu dolarů v roce 2017.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ford

Důležité Události