Model

Obří autodráhu prověřili v Mostě špičkoví jezdci. Závodili o hodně!

Nejdelší ve střední Evropě a třetí nejdelší na světě - v Mostě byla o víkendu k vidění unikátní autodráha. Důkladně ji otestovali špičkoví jezdci modelů závodních vozidel třídy GT3. Jde o malá autíčka, která ale sviští tak rychle, že většinu dráhy projíždějí smykem. Vítězové se zúčastní mistrovství světa.

Sviští tak rychle, že netrénovanému oku mohou připadat a hlavně i znít jako otravný hmyz. Než pohnete hlavou, jsou pryč. Závodní modely to na rovince vytáhnou až na 36 kilometrů v hodině.

"Tato trať je největší ve střední Evropě, třetí na světě. Máme délku 62 metrů. Je pro 6 závodních aut a má šířku jeden metr," chlubí se organizátor Kamil Šlachta.

Trať je dokonce i mimoúrovňová a zabere jednu velkou místnost. Dálkově ovládaný model ji projede za nějakých 12 sekund. Pravidla jsou přísná, o víkendu se tu nejlepší z nejlepších snažili probojovat na červnové mistrovství světa.

"Profesionálně jsem lítal na stíhačkách - Mig 21, Mig 29, tohle pro mě bylo výborné odreagování. Je tam taky rychlost, nejde o život," popisuje mnohonásobný mistr republiky Vladimír Basák.

Takové modely si ale v hračkářství nekoupíte, cena výbavy na profi závodění se pohybuje v desítkách tisíc. A třeba elektrický motor se u modelů musí repasovat už po několika závodech.

pez, Martin Kočárek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události