Domácí

Policisté na řidiče nasadili drony. Budou koukat lidem do aut

Dopravní policie ve čtvrtek poprvé použila drony k monitorování dopravní situace. U Příbrami se zaměřila na řidiče, kteří předjíždějí v místech, kde je to zakázané. Využití budou mít ale drony daleko širší. Jejich pomocí budou například policisté sledovat i to, jestli jsme v autech připoutaní, nebo jestli třeba za jízdy netelefonujeme.

Stroj za zhruba 60 tisíc korun ve čtvrtek dohlížel na řidiče jedoucí po silnici číslo 4 na Příbramsku. Policisté se zaměřili na dodržování zákazu předjíždění.

"Na jedné straně je operátor pilot a ten má k sobě asistenta, který mu pomáhá obsluhovat kamerový systém. Pomocí vysílačky komunikuje s dopravní policií, která provádí potom zastavení toho řidiče," uvádí policista Ondřej Smotlacha.

Úsek u Příbrami je nebezpečný a ačkoliv to shora vypadá přehledně, silnice jde do stoupání. Během čtvrteční dvouhodinové akce dron hříšníka nezachytil. Při minulém cvičném vzletu ale policisté natočili hned tři případy.

"Byla tam dopravní značka zakazující předjíždění bez jakéhokoliv omezení platnosti té značky, tudíž se řidiči předjížděním dopustili protiprávního jednání," tvrdí policista Zdeněk Mika. Za tom jim hrozí i zákaz řízení.

 

Související obsah

Policisté mohou drony kontrolovat také nepřipoutané řidiče a telefonování za jízdy. A používá i silnější kalibr. Například dron s termovizí a padákem pátrá po lidech nebo monitoruje nepřístupná místa. V budoucnu by měl stroj za dva miliony také kontrolovat řidiče.
 

Jan Mareš, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události