Evropská unie

EU tlačí do aut novou povinnou výbavu! PŘEHLED ZMĚN

Omezovač rychlosti, vyspělý systém nouzového brždění, sledování řidiče, černé skříňky. To jsou některé prvky, které chce povinně do nových aut prosadit EU. Jsou součástí balíčku opatření, který má vést k větší bezpečnosti na evropských silnicích. Jeho definitivní schválení se blíží.

Největší kontroverze vyvolává systém přizpůsobení rychlosti (ISA), který automaticky omezuje rychlost podle značek a údajů z GPS. Stejně jako další bezpečnostní výbavu ho mají mít už za tři roky všechna nově vyrobená auta v Evropě.

Řidič se děsí, že jim automatika bude diktovat, jak mají jezdit. Systém totiž umí získat informace ze satelitů a také přečíst dopravní značky, podle nich pak omezí rychlost tak, aby řidič nemohl překročit limit.

Při návrhu změn se uvažovalo i o tom, že ISA bude v autech napevno, bez možnosti systém ovlivnit. Nakonec ale kritici tak nekompromisního omezení prosadili změnu. Řidič by měl mít vždycky možnost omezovač vypnout tak, aby se třeba při předjíždění nedostal kvůli tvrdému omezení rychlosti do problémů. “Všechny asistenční prvky musí být možné vypnout. Technika musí řidiči sloužit, ne ho stresovat nebo dokonce ohrožovat!" je přesvědčena europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová, která se bezpečnosti silničního provozu dlouhodobě věnuje.

Související obsah

Systém se ale podle informací BBC nejspíš bude vždycky znovu zapínat, pokaždé když auto nastartuje. Podobně jako současný start-stop systém vypínající motor na křižovatkách.

Technologii na automatické omezení rychlosti už některé automobilky do vybraných modelů montují. Mají je nová auta od Fordu, Mercedesu, Peugeotu, Citroenu, Renaultu i Volva. Kritici ale upozorňují, že rozpoznávání značek není zatím tak dokonalé a spolehlivé, jak by bylo třeba.

Související obsah

EU každopádně směřuje k tomu, že automobilkám nařídí, aby tento systém povinně instalovaly do všech aut vyrobených v Evropě od roku 2022. A seznam povinné výbavy je mnohem širší.

Pokud norma projde dalším schvalováním, pro výrobce aut to znamená, že budou muset velmi brzy výrazně rozšířit základní bezpečnostní výbavu. To přinese další náklady na výrobu a automobilky předem upozorňují, že i zdražení nových aut.

Všechny vozy dostanou povinně například vyspělejší automatické nouzové brzdění (AEB), senzory pro bezpečné couvání a detekci chodců a cyklistů, inteligentní asistenci pro jízdu v jízdních pruzích nebo nové “chytré“ bezpečnostní pásy.

Související obsah

Větší bezpečnost aut mají zajistit přísnější crashtesty nebo povinné úpravy zaručující řidičům lepší výhled a omezující takzvaný mrtvý úhel například u autobusů a kamionů.

Jaké další prvky budou muset povinně mít všechna nová auta?

Podle Evropské komise nová výbava může zabránit 140 000 vážným zraněním do roku 2038. V konečném důsledku by podle optimistických proklamací měla nová opatření do roku 2050 snížit počet úmrtí na silnicích na nulu.

“Každoročně na našich silnicích přijde o život 25 000 lidí. Většina nehod je způsobena lidskou chybou. Zavedení povinných pokročilých bezpečnostních prvků může mít stejný dopad, jako když byly zavedeny bezpečnostní pásy," tvrdí například polská eurokomisařka Elžbieta Bieńkowská.

Další schválené bezpečnostní prvky pro evropská auta, dodávky, nákladní automobily a autobusy zahrnují třeba technologii, která pomocí senzorů sleduje řidiče a varuje před únavou a rozptýlením, například při používání smartphonu. Normy usnadňují také například montáž alkoholového imobilizéru.

Související obsah

Podle nových pravidel budou vozidla vybavena také povinnými zapisovači dat na způsob černých skříněk známých z letadel. V případě nehody policie i pojišťovny jednoduše zjistí například, jestli jel řidič příliš rychle. A taky to, že před nehodou ignoroval výstrahu nebo vypnul inteligentní systémy svého auta. Jízda bez zapnutého omezení rychlosti by pak nejspíš řidiči uškodila při posuzování škody a míry zavinění nehody.

I tyto technologie mají spoustu kritiků, kteří tvrdí, že půjde o “špióny na palubě“, kteří budou sledovat a bonzovat všechno, co šoféři udělají.

Evropská unie každopádně jednoznačně míří ke schválení nových povinností. Balíčku, který Evropská komise navrhla už před rokem, dal nedávno zelenou klíčový výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.

V současné době probíhají závěrečná jednání mezi Evropským parlamentem, členskými státy a Evropskou komisí. Údajně je vše dohodnuto a legislativa by měla jít k finálnímu schvalováním do europarlamentu ještě před květnovými volbami.

Naposled byly evropské normy aktualizovány v roce 2009. Dosavadní bezpečnostní opatření už však podle expertů nedokážou vyvážit dopady narůstajícího objemu dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Evropská unie

Důležité Události