Zahraničí

Až 43 600 korun za mobil za volantem! Itálie chystá novinky

Až 43 600 korun za mobil za volantem! Itálie chystá novinky
Zdroj: Profimedia

Itálie připravuje radikální zpřísnění zákona o silničním provozu. Řidičům bude za použití mobilu za jízdy hrozit pokuta až 43 600 korun. A budou moct dokonce i přijít o řidičák až na 3 měsíce. Chystají se také přísnější kontroly na alkohol a drogy za volantem.

Řidičům nyní za telefonování a používání mobilů za volantem hrozí pokuta mezi 161 - 467 eury, což je 4200 – 12 150 korun. S novým zákonem by se ale sankce zvedly až na 1700 eur, asi 43 600 korun.

Nové pravidlo se podle webu The Local týká kromě telefonů také notebooků, tabletů a podobných zařízení, při jejichž používání dává řidič minimálně jednu ruku z volantu. A těm, které policie přistihne opakovaně, bude hrozit pokuta až 2588 eur, v přepočtu 66 400 korun, navíc mohou na několik týdnů přijít i o řidičský průkaz.

A kromě používání mobilů za volantem se plánují i pokuty za parkování na vyhrazených místech. Pokud zaparkujete například na místě pro invalidy, může vás to stát až 647 eur, tedy 16 600 korun. Těšit se ale můžou těhotné ženy, ti se dočkají parkovacích míst zdarma. Nejspíše dojde i ke zrušení povinného používání světel ve dne.

Počítá se také s četnějšími kontrolami zaměřenými za alkohol a drogy u řidičů. Pokud odmítnete testování, můžete být chudší až o 1697 eur, tedy 43 500 korun.

Související obsah

Zákony ještě nejsou v platnosti. Tento týden byl návrh zaslán italským ministrům a v květnu o něm bude hlasovat italský parlament.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události