Svodidla

Nový druh svodidel slibuje větší bezpečnost. Je ale pětkrát dražší

Unikátní testování nového druhu svodidel proběhlo ve středu na letišti v Kameni na Pelhřimovsku. Pod dohledem odborníků se tam prováděly srovnávací nárazové crashtesty funkčnosti nových a současných typů svodidel.

Auto v šedesátikilometrové rychlosti naráží do běžného svodidla. Vozidlo letí vzduchem, po dopadu se několikrát otočí přes střechu a nakonec skončí několik desítek metrů daleko.


“Jde to hrozně rychle, takže nemáte vlastně na nic čas. Jen počítáte, kolikrát se otočíte,“ popsal řidič testovacího vozidla Luděk Jelen.


Při crashtestu jiné auto ve stejné rychlosti naráží do nového, právě vyvíjeného speciálního dvojitého svodidla. Díky jeho deformačním zónám vozidlo zůstává na silnici. “Pohltí to energii toho automobilu, následně ho přesměruje zpátky do vozovky, ale v žádném případě do protisměru,“ vysvětlil Janko Ostrolucký z vývojářské firmy.

Související obsah


“Určitě přispívá k větší bezpečnosti, při nárazu vozidlo nejde někam do stromu, do pevné překážky nebo do protisměru,“ zhodnotil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.


Nové, bezpečnější svodidlo je ale asi pětkrát dražší, než to běžné. Data z testování budou v příštích týdnech odborníci vyhodnocovat. Pak se rozhodne, jestli alespoň na ta nejkritičtější místa silnic nový druh svodidel nechají nainstalovat.
 

David Pik, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události