Domácí

Opilci za volantem: TADY se jezdí s alkoholem v krvi nejčastěji

Podle aktuálních policejních statistik řidiči stále často jezdí pod vlivem alkoholu nebo drog. Každý den jich policisté zastaví asi třicet. Nelichotivé prvenství přitom drží Valašsko, konkrétně okres Vsetín, kde policisté jen za první tři měsíce roku odhalili více než tři stovky provinilců.

Vsetínsko je známé slivovicí a teď už také šoféry hazardéry. V průměru více než tři řidiči denně tu řídí pod vlivem alkoholu. "Je to tedy na pováženou, že s takovým řidičem se můžeme na našich silnicích potkat relativně často," říká dopravní expert Zdeněk Patík.

Zatím nejvyšší hladinu alkoholu v dechu měl letos na Valašsku řidič osobního auta, kterého dopravní hlídka zastavila v obci Bystřička. Detektor ukázal číslo 2,98. Rekordmanem prvního čtvrtletí je ale muž, který se jen tak tak držel v sedle kola. Na začátku března nadýchal v centru Vsetína téměř tři a čtvrt promile.

Hranicí trestného činu s možností nepodmíněného trestu je přitom jedno promile. Hrozba vězení tak visí nad každým třetím provinilcem. "V bezmála stovce případů policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, polovina toho se týkala alkoholu a polovina drog," sdělil mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Celorepubliková čísla ale vypadají ještě hrozivěji. V loňském roce hlídky zastavily téměř deset a půl tisíce opilých a omámených šoférů. Bez řidičského průkazu skončila téměř polovina z nich.

Související obsah

"Úplně nejhorší, co na silnicích můžeme potkat, je řidič, který kombinuje požití alkoholu a drog současně. Tito řidiči nám páchají desítky dopravních nehod s velmi závažnými následky každý rok," říká Patík,

Největší pravděpodobnost, že na cestách potkáte hazardéra s lidskými životy, už několik let po sobě hrozí na jihovýchodě a jihozápadě republiky. Konkrétně v okresech Plzeň, Klatovy, Břeclav, Znojmo a Tachov.

Zdeněk Čík/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události