Cyklostezka

Po cyklostezce se motají běžci i bruslaři! Kdo na ni může?

Po cyklostezce se motají běžci i bruslaři! Kdo na ni může?
Zdroj: BESIP

S příchodem hezkého počasí se venku vyrojili cyklisté, bruslaři i maminky s kočárky. Všichni se často pohybují po cyklostezce, aniž by tušili, kdo na ni opravdu smí a kdo už ne. Víte, jak to je?

Na častý nešvar upozornilo na facebooku oddělení ministerstva dopravy Besip. Kromě cyklistů totiž cyklostezky hojně využívají i lidé na kolečkových bruslích, koloběžkách nebo běžci či pejskaři venčící své mazlíčky.

Ne každý z nich ale podle předpisů na stezku pro cyklisty může vůbec vstoupit. Ze zákona se po ní mohou pohybovat cyklisté a "osoby pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení".

Po cyklostezce tak mohou bez obav jezdit lidé na bruslích, lyžích, koloběžkách, elektrokolech i skateboardech. Může na ni také cyklista, který kolo vede. Všichni "jezdci" by se přitom měli řadit za sebou, neměli by jezdit vedle sebe.

Na stezku pro cyklistu naopak vůbec nesmí chodci. Ti mohou pouze na úseky, které jsou označeny značkou společné stezky pro cyklisty a chodce. I oni by měli jít za sebou a ne vedle sebe. Na společné cestě by navíc podle policie neměli lidé jezdit nebo jít se sluchátky na učích.

Související obsah

Zvláštní případ jsou cyklisté, vedle kterých na vodítku běží pes. Ani oni by na cyklostezce (ani nikde jinde) neměli co dělat, protože cyklista ze zákona v provozu nesmí vést druhé kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Cyklostezka

Důležité Události