Nehoda

Srážek na přejezdech výrazně přibývá! Jak řešit krizové situace?

Srážek na přejezdech výrazně přibývá! Jak řešit krizové situace?
Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Nedávná tragédie rodiny, která zahynula na železničním přejezdu, či úterní srážka nákladního vozidla s motorovým vlakem na Opavsku opět připomenuly nebezpečí, jež hrozí na komunikacích, které křižují železniční koleje. Skoro polovina železničních přejezdů je u nás přitom zabezpečena pouze výstražným křížem.

V úterý večer se na přejezdu bez závor u Hradce nad Moravicí na Opavsku srazil kamion s motorovým vlakem. Deset lidí utrpělo zranění.

V polovině července zemřeli čtyři lidé na přejezdu v Černožicích na Královéhradecku, poté co vlaku do cesty vjela řidička s celou rodinou.

Jen den před tím na železniční přejezd mezi Petrovicemi a Příčinou vjela dodávka, do které narazil osobní vlak jedoucí z Rakovníka. Jedna žena zemřela a šest lidí bylo zraněno.

Srážek aut s vlakem na přejezdech letos výrazně přibývá. Během prvního pololetí se na železničních přejezdech stalo 84 nehod, což je meziročně o 14 nehod více. Tedy o celou pětinu! Zemřelo při nich 5 osob.

Související obsah

Další nehody přibyly v červenci. A bohužel i dalších 5 mrtvých.

”Na základě analýz nehodovosti a dosavadních znalostí byly vytvořeny krátké instruktážní spoty, které se zaměřily na nejčastější rizika a předcházení krizovým situacím, případně jejich řešení, na železničních přejezdech,“ říká vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold. ”Videa jsou zaměřena především na cílovou skupinu profesionálních řidičů a problémy typické pro tuto skupinu, většinu případů však lze zobecnit na všechny řidiče. Například v klipu ”Odjeď pryč“ je reálná ukázka jak osobní automobil podjede závoru prakticky bez poškození,“ doplňuje Neřold.

Související obsah

Jak tedy řešit krizové situace na železničních přejezdech? Podívejte se na čtyři instruktážní videa k jednotlivým situacím:

Závory klamou! Po odjezdu vlaku mohou závory znovu spadnout - pozor na riziko předčasného vjezdu na přejezd:


Odjeď pryč! Jak se zachovat v případě, že vůz zůstane uzavřen mezi závorami:

Neztrácej čas! Kam hlásit překážku na přejezdu, jal dát znamení strojvedoucímu?

Není místo! Rizika na zúženém nebo krátkém přejezdu:

Už vloni nehod na přejezdech přibylo. V roce 2018 se jich stalo 388, o 26 více než rok před tím. Zemřelo při nich 19 lidí.

"Závažnost dopravních nehod na železničních přejezdech při srážkách s vlakem ve srovnání s ostatními nehodami vykazuje více než 20x vyšší hodnoty!” říká ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Česká republika disponuje jednou z nejhustších sítí železničních přejezdů v Evropě. Ke konci roku 2018 bylo evidováno celkem 7 858 železničních přejezdů, z nichž téměř polovina (3 884) je na účelových komunikacích.

Nejvíce nehod (70) na železničních přejezdech a také nejvíc lehce zraněných (30) bylo vloni evidováno na místních komunikacích, nejvíce mrtvých (7) a těžce zraněných (6) pak na silnicích III. třídy.

Skoro polovina (3 720) železničních přejezdů je přitom zabezpečena pouze výstražným křížem.

V roce 2018 se na těchto přejezdech odehrálo 85 srážek s vlakem, při kterých 8 lidí zemřelo, 9 osob bylo těžce zraněno a 19 bylo zraněno lehce.

Související obsah

Nejvíce srážek (39) a také nejvíc obětí (8) bylo vloni ve Středočeském kraji (39), naopak nejméně v nehod bylo v Karlovarském kraji (2) a v 8 krajích na přejezdech nikdo nezemřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události