Domácí

Čtvrt milionu lidí si musí vyměnit řidičák, muž to zkusil i s padělkem

Zhruba čtvrt milionu lidí si ještě musí do konce roku vyměnit řidičské průkazy, protože jim letos končí platnost. Podle úřadů se to dá udělat i tři měsíce koncem platnosti zdarma a bez nutnosti mít s sebou fotografii. Není ovšem dobré, jít si vyměnit falešný řidičák, jak se to stalo v Ostravě.

Pro nový průkaz si na ostravský magistrát přišel 59letý muž. Do autoškoly ale nikdy nechodil. "Zaměstnankyně si ihned všimla nesouladu některých informací, muž byl zadržen. Řidičský průkaz zajištěn," uvedla k případu mluvčí policie Gabriela Pokorná.

Nesouhlasily nejen informace na řidičáku, policisté zjistili, že průkaz je falešný. Dotyčný žádné řidičské oprávnění totiž neměl.

Bez platných dokladů řídil léta i muž, kterého policisté zastavili v roce 2010. Nikdy jej neměl a falešný řidičák si prý koupil za 20 000 korun. To samé tvrdil muž v Olomouci. Ten prý jezdil s falešným řidičákem 27 let.

"V roce 2018 jsme evidovali 45 falešných řidičských průkazů, v letošním roce do 1. srpna jich máme 37," sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön.

Související obsah

Co je to přitom ve srovnání s jednou Britkou. Ta při kontrole hlídce předložila průkaz, kde byl místo fotky obrázek Homera Simpsona.

Sehnat si padělek řidičáku není těžké. Na internetu se objevuje řada stránek, které je nabízí. Za padělání a pozměnění veřejné listiny hrozí přitom tři až 10 let vězení.
 

Kristýna Šimánková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události