Auto

Asociace prodejců ojetin vyrazila většinu členů! Vadilo jí nefér jednání

Asociace prodejců ojetých automobilů zrušila členství většině členů - prý kvůli porušování pravidel férového obchodu. Problémem byly například stočené tachometry. Podle dat společnosti, která se zabývá prověřováním aut, se to v Česku týká každého třetího vozu. Některé autobazary se prý také neoprávněně vydávaly za členy asociace.

Prodej vozu nejasného původu či servisní historie, případně se stočeným tachometrem. V asociaci autobazarů zbylo po čistce z téměř 90 prodejců jen 12 členů.


"Raději to budeme dělat s 10 poctivými, než se 150 nepoctivými. Přejeme si, aby pro zákazníka bylo to, že je členem asociace, určitá garance," vysvětlil předseda Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) Petr Přikryl.


Dodává ale, že stoprocentní garance historie vozu je často problematická. V Česku jsou totiž informace o servisních kontrolách v neveřejných databázích.


Sami prodejci automobilů přiznávají, že kontrola vozidel není jednoduchou, ani levnou záležitostí. Uvítali by proto změnu legislativy. "Přivítali bychom, kdyby na nás ministerstvo dopravy neházelo jenom samou špínu, kdyby třeba oslovila pojišťovny a servisy a udělali nějakou veřejnou databázi, odkud bychom mohli čerpat data," řekl majitel autobazaru Tomáš Brejla.

Související obsah


Roku 2016 zákon stanicím technické kontroly nařídil zaznamenávat stavy tachometrů při prohlídkách vozidel. Od loňska pak za stáčení tachometrů hrozí tučné pokuty. "Za nelegální změnu záznamu o celkové ujeté vzdálenosti na počítadle je možné fyzické i právnické osobě uložit pokutu až 500 tisíc korun," upřesnil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


Pokud chce prodejce či zákazník přístup i k informacím o opravách či pojistných událostech, musí oslovit specializovanou firmu se soukromou databází vedenou podle VIN kódu. "Systém člověku ukáže, kolik těch informací o tom autě je k dispozici, a může si zakoupit výpis," přiblížila vedoucí oddělení společnosti prověřující vozidla Petra Štumpfová. Cena výpisu za jeden automobil se pohybuje kolem 500 korun.
 

Šimon Pilek, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události