Bezpečnost

Kdo je postrachem českých silnic? Tihle řidiči každý rok zabijí 100 lidí

Kdo je postrachem českých silnic? Tihle řidiči každý rok zabijí 100 lidí
Zdroj: Profimedia

Každoročně zaviní víc než 10 tisíc nehod. Jejich vinou na českých silnicích zemře zhruba stovka lidí. Mladí řidiči. Roste počet srážek, které způsobí pod vlivem alkoholu a drog.

Vloni řidiči do 24 let zavinili 10 051 nehod. Každý rok je to podobné, na vrub šoférů jde skoro 10 % z celkového počtu srážek.

A bohužel dost často bývají tragické. V roce 2018 vinou mladých řidičů zemřelo 94 lidí. Z celkového počtu obětí nehod na českých silnicích je to 17 % Skoro každou šestou oběť tak mají na svědomí mladí a nezkušení šoféři.

Vloni zabili o 8 % víc lidí než rok před tím, dalších 397 lidí bylo jejich vinou těžce zraněno, což je meziročně dokonce o 14 % víc.

”Z analýz, které máme k dispozici, je zřejmé, že nehody zaviněné mladými řidiči vykazují každoročně přibližně dvojnásobně vyšší závažnost v porovnání se všemi evidovanými nehodami,” upozorňuje vedoucí Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Související obsah

Pětinu všech obětí (celkem 19) vloni usmrtili mladí řidiči pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, meziročně o 12 více!

“Mladí řidiči častěji způsobují dopravní nehody v důsledku nezkušenosti a vysoké nebo nepřiměřené rychlosti. Zejména pro mladé řidiče motocyklů je ve srovnání s ostatními věkovými skupinami častějším přispívajícím faktorem vzniku nehod nezkušenost a reakce v panice,“ doplňuje další příčiny ředitel Centra dopravního výzkumu (CDV) Jindřich Frič.

Kvůli nepřiměřené rychlosti mladí řidiči v roce 2018 usmrtili 39 lidí (41 %) a těžce jich zranili 167 (42 %).

Mladí řidiči mají rychlejší reakce, ale často reagují zbrkle. “U mladší populace je v porovnání s ostatními věkovými skupinami nižší procento případů, v nichž účastník na vzniklou nehodovou situaci nereagoval. S rostoucím věkem klesá četnost řidičů, kteří na blížící se dopravní nehodu reagují. U řidičů mladších 24 let nedošlo k žádnému pokusu o odvrácení střetu se ve více než 35 % případů. U řidičů starších 24 let je absence pokusu o vyhnutí výrazně vyšší,” dodává ředitel CDV.

Nejvyšší podíl na smrtelných nehodách měli mladí řidiči v uplynulém roce v Moravskoslezském kraji (zavinili 26 % ze všech smrtelných nehod, 14 usmrcených), na nehodách s těžkým zraněním pak ve Středočeském kraji (21 %, 86 těžce zraněných).

Související obsah

Nejvíce usmrcených a těžce zraněných osob vinou mladých řidičů bylo evidováno v přímých úsecích, nejvyšší podíly pak v přímých úsecích po projetí zatáčky. Lokalizace závažných nehod, které zavinili mladí řidiči v roce 2018, jsou k dispozici ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události