Cestování

Tyrolsko zavře sjezdy z dálnic i v zimě. V pasti už uvízlo 20 tisíc řidičů!

Tyrolsko zavře sjezdy z dálnic i v zimě. V pasti už uvízlo 20 tisíc řidičů!
Zdroj: Profimedia

Opatření, které má bránit dopravnímu kolapsu ve městech a vesničkách, zavedlo Tyrolsko v polovině června. O víkendech uzavřelo sjezdy z dálnice, aby znemožnilo řidičům objíždět kolony po okreskách. Kontroverzní krok vyvolal vlnu nevole, přesto rakouská spolková země hodlá pokračovat - dálniční sjezdy zůstanou zavřené i přes zimní lyžařskou sezónu.

Obyvatele poblíž frekventovaných tras v okolí Innsbrucku a Brennerského průsmyku obtěžuje hluk a výfukové plyny. Kvůli častým kolonám řidiči často sjíždějí z dálnic a snaží se místo dopravního kolapsu objet.

Jenomže pak přibývají velké problémy i tyrolských městech a vesnicích. Nejhorší je samozřejmě situace v sezóně, kdy tyrolské dálnice bývají přetížené turisty.

Tyrolsko tak v červnu zavedlo tvrdé opatření - řidičům o víkendech zakázalo z ucpaných dálnic sjíždět a vyhýbat se tak zácpám. Dálniční sjezdy na vybraných úsecích obsadili policisté a pouštějí jen místní a turisty, kteří míří do blízkého okolí. Ostatní mají smůlu, z dálnice prostě nesjedou.

Cílem je, aby cestující používali pouze dálnici a žádné alternativní trasy!

Podle portálu Focus.de od června uvízlo v nastražené pasti zhruba 20 tisíc řidičů osobáků i kamionů, které hlídky vrátily zpátky na dálnici.

Zlobí se hlavně Němci. Podle bavorské vlády Rakušané svým opatřením šikanují řidiče. Padaly dokonce výhrůžky žalobou k mezinárodnímu soudu.

Rakušané ale opatření hájí. Podle nich se osvědčilo - odpadly problémy s ucpanými městy a vesnicemi.

A tak zákaz bude platit i v zimní sezóně, což už podle týdeníku Focus potvrdil i tyrolský hejtman Günther Platter. Je přesvědčený, že by hustá nákladní doprava, nárůst počtu turistů mířících na lyže a také rozmary zimního počasí mohly opět vést ke kolapsu místní dopravy.

Stávající opatření jsou platná do 15. září. Před zimní sezónou se ale vrátí. “Uděláme to,” vzkázal rozhodně hejtman rakouské spolkové země.

Zákaz sjíždění z dálnice platil přes léto vždy od sobotního rána do nědělní noci na dálnici A12 mezi západním a východním okrajem Innsbrucku. Z dálnice A13 vedoucí k Brennerskému průsmyku nesmějí řidiči sjíždět u obcí Patsch a Gries am Brenner. Tam se někteří šoféři snažili vyhnout placenému úseku.

Dopravní experti teď vytipují úseky, kde bude zákaz platit i v zimě.

Němci jsou znovu na nohou. Omezení je podle nich nezákonné a vyzývají Evropskou komise, aby zajistila volné cestování v EU.

Naopak z Tyrolska zní návrhy na další opatření - například na mimořádné zpoplatnění dalších úseků kolem Brenneru a omezení průjezdu kamionů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události