Rychlost

Konec sedmdesátky na magistrále! Praha snižuje rychlost na 50 km/h

Konec sedmdesátky na magistrále! Praha snižuje rychlost na 50 km/h
Zdroj: Google Street View

Řidiči, kteří jsou zvyklí v některých úsecích pražské magistrály jezdit 70 km/h, si musí dát dobrý pozor. Město se rozhodlo, že povolenou rychlost znovu sníží. Značky se sedmdesátkou prostě mizí.

Na pražské magistrále u hlavního vlakového nádraží byla v obou směrech dlouhé roky povolená sedmdesátka. Řidiči si už zvykli, že tam mohou přišlápnout plyn o něco víc.

Ale pozor, sedmdesátce je konec! Město chce snížit hluk, zvýšit plynulost a bezpečnost. Proto snižuje maximální rychlost na 50 km/h. Značky se sedmdesátkou do 15. září z obou směrů zmizí a jiné značky šoféry na změnu neupozorní. Musí si tedy limit pohlídat sami, jinak jim hrozí pokuty.

“Na základě žádosti města jsme požádali odbor pozemních komunikací a drah magistrátu o změnu rychlosti z důvodu bezpečnosti a plynulosti provozu,“ potvrdila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Jedná se o úsek mezi Hlávkovým mostem a křížením magistrály s Vinohradskou třídou u Národního muzea. Tedy v okolí hlavního a Masarykova nádraží a Florence.

Související obsah

Změna by prý měla zajistit plynulejší provoz ve špičkách. “Snížením rychlosti na 50 km/h očekáváme sjednocení rychlosti v celém sledovaném úseku, čímž se tento úsek stane rychlostně konzistentní a dopravní proud v době dopravních špiček plynulejší, dále přinese i snížení hlukové zátěže, a to až o předpokládaných 2,4 dB. Z hlediska bezpečnosti očekáváme, že toto opatření přinese její zvýšení, resp. že případné následky dopravních nehod budou nižší,“ dodala Lišková s tím, že automatické měření rychlosti v místech neprobíhá a zatím ani probíhat nebude.

Jediným úsekem, kde mohou řidiči jet na magistrále rychleji, je v části ulice 5. května od D1 až po sjezd na Pankrác. Tam se před lety vrátila osmdesátka, byť na to také neupozorňuje žádná značka s rychlostním limitem. Úsek je ale označen jako silnice pro motorová vozidla, na které je v obci povoleno jet 80 km/h. Směrem do centra silnice pro motorová vozidla končí u sjezdu na Pankrác a Podolí, dál už platí padesátka:

Sedmdesátka nově zmizela také z Liberecké ulice. Na příjezdu do Prahy směrem od Ústí nad Labem tak musí řidiči zpomalit z osmdesátky rovnou na 50 km/h.

Sedmdesátku nechalo město zrušit také v Modřanské ulici směrem do centra v úseku od ulice Na Floře po ulici Československého exilu. Směrem z centra se značka povolující vyšší rychlost posunula.

Tyto úpravy mají usnadnit nájezd řidičům z přilehlých ulic.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události