řidičský průkaz

Odborníci varují: Nemocní řidiči způsobují stále více nehod!

Podle odborníků přibývá nehod, které způsobují řidiči se zdravotními problémy. A dokazují to dva případy z posledních dní. Pětiletého chlapce těžce zranil na přechodu v Tanvaldu řidič, který má kvůli špatnému zdravotnímu stavu zákaz řízení. U Jihlavy zase boural řidič, který dostal epileptický záchvat.

Auto zničehonic vyjelo na kraj silnice a tam ho svodidla vymrštila do vzduchu, několikrát se otočilo přes střechu a skončilo u krajnice. Řidič havaroval na hlavním tahu z Jihlavy na Havlíčkův Brod.

Šestašedesátiletý řidič přímo během jízdy prodělal silný epileptický záchvat. S vážným zraněním byl hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče jihlavské nemocnice. Za volant se senior i po uzdravení už asi nepodívá. Lékaři chtějí informace o jeho zdravotním stavu předat policii.

Podobný případ řeší také na severu Čech. Na přechodu pro chodce v Tanvaldu pětiletého Míšu v doprovodu bratra srazil řidič trpící svalovou dystrofií - tedy onemocněním, při kterém přestává mít pod kontrolou své tělo. Chlapec utrpěl středně vážné zranění.

Chlapec skončil na dětském oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Řidič, který jej srazil, neměl za volantem co dělat. Podle mluvčí jabloneckých policistů Dagmar Sochorové má z rozhodnutí soudu zákaz řízení až do roku 2022.

"Zapsal jsem, tak jsem jel do práce," vysvětloval řidič Radan Špála, proč i přes zákaz řízení sedl za volant. Chytli jej takhle už třikrát.

Související obsah

Záznam nehody na Jihlavsku i výpověď rodiny sraženého chlapce z Tanvaldu najdete v reportáži Davida Pika a Ivana Berky pod titulkem článku.

Lidé s některými zdravotními omezeními jsou za volanty aut mnohem nebezpečnější než zdraví řidiči. Praktičtí lékaři podle dopravních expertů málo využívají takzvané omezení způsobilosti. Které diagnózy jsou nejnebezpečnější, zjišťoval reportér Ivan Berka. Více v reportáži:

David Pik, Ivan Berka, vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události