Domácí

Řidiči, pozor! Končí platnost statisícům řidičáků, hrozí i tučné pokuty

Řidiči, pozor! Končí platnost statisícům řidičáků, hrozí i tučné pokuty
Zdroj: Mediafax

S příchodem listopadu přibude na silnicích množství řidičů, kterým končí platnost řidičského průkazu. Více než sto tisíc jich výměnu prošlého oprávnění odkládá, hrozí jim přitom tučná pokuta!

Za rok 2019 se výměna řidičského průkazu týká 433 tisíc motoristů, k 1. listopadu si o výměnu dokladu, platného na deset let, požádalo více než 290 tisíc řidičů. Toto číslo čítá pouze 67 % všech řidičů, informuje Lenka Rezková, tisková mluvčí Ministerstva dopravy.

Usednutí za volant může řidiče bez platného řidičského průkazu vyjít až na 2500 korun, oproti tomu výměna řidičáku je zcela zdarma a je ji možné provést na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče). K výměně lze přistoupit už 3 měsíce před skončením platnosti dokladu a je k tomu potřeba platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výroba nového průkazu trvá 20 dní, za expresní vyhotovení do pěti dnů si řidiči zaplatí 700 korun. Informaci o době platnosti svého řidičského průkazu řidiči najdou na na přední straně dokladu hned vedle data vydání.

Dle Rezkové se výměna řidičáků do konce roku týká ještě 144 tisíc řidičů. Dosud největší výměna řidičských průkazů proběhla v letech 2010-2013. Tehdy musela být postupně vyměněna všechna řidičská oprávnění vydaná v období leden 1994 až duben 2004. Důvodem bylo zavedení jednotného evropského formátu řidičských průkazů.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události