Zahraničí

EU schválila novou povinnou výbavu aut. Tohle všechno obsahuje!

EU schválila novou povinnou výbavu aut. Tohle všechno obsahuje!
Zdroj: Profimedia

Členské země EU v pátek schválily seznam bezpečnostních opatření, která budou od roku 2022 součástí povinné výbavy aut. Obsahuje například systém omezení rychlosti nebo rozhraní umožňující připojit detektor alkoholu.

Od poloviny roku 2022 budou muset mít všechna auta nově uvedená na evropský trh pokročilé bezpečnostní technologie. Rozšířenou povinnou výbavu v pátek schválila Rada Evropské unie složená z ministrů členských států.

"Nová pravidla nám pomohou výrazně snížit počet úmrtí a vážných zranění na silnicích Evropské unie. Zvýší také konkurenceschopnost evropských výrobců automobilů na světovém trhu," uvedl finský ministr práce Timo Harakka.

Všechna motorová vozidla budou muset mít systém inteligentní regulace rychlosti, který řidiče informuje o překročení povolené rychlosti a dokáže ji automaticky snížit. Odhaduje se, že tento prvek by mohl přispět ke snížení počtu úmrtí na silnicích až o pětinu.

Související obsah

Dalším povinným opatřením bude tzv. alkoholový zámek - nové  předpisy EU budou vyžadovat, aby všechna nová vozidla od roku 2022 mohla být alkoholovým zámkem vybavena. Zařízení funguje tak, že řidič nenastartuje auto, dokud nedýchne do detektoru. Pokud v dechu odhalí alkohol, tak automaticky zabrání člověku řídit. 

Ve výbavě bude i systém nouzového brzdění, rozpoznávání únavy řidiče, detekce zpětného chodu, varování před možným rozptýlením řidiče a také zařízení kontrolující tlak v pneumatikách. Ani tím však seznam nekončí.

Jeho součástí bude i systém, který bude udržovat vozidlo v jízdním pruhu. Auta také budou mít větší deformační zónu, která při srážce člověka sníží šanci, že zemře na vážný úraz hlavy.

Autobusy a nákladní auta budou muset být vyráběny tak, aby se omezily mrtvé úhly, do kterých řidič nevidí. Budou obsahovat rovněž pokročilé systémy, které dokáží rozpoznat chodce a cyklisty v těsné blízkosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události