řidiči

Systém, který špehuje řidiče za jízdy, už je v Evropě! Hříšníky nabonzuje

Systém, který špehuje řidiče za jízdy, už je v Evropě! Hříšníky nabonzuje
Zdroj: Transport For NSW

Moderní systém na špehování řidičů je v Evropě. Nizozemsko jako první v EU testuje "chytré" kamery, které dokážou rozpoznat, že řidiči za jízdy drží telefon v ruce.

Kamery nad silnicí sledují projíždějící auta, jedna snímá evidenční číslo, druhá skenuje kabinu. Umělá inteligence pak vyhodnocuje záběry a odhalí každý případ, kdy řidič za volantem telefonoval s mobilem na uchu nebo psal esemesky.

Podezřelé případy ještě posoudí školený úředník a jakmile se přestupek potvrdí, majiteli auta už rovnou přijde pokuta.

Související obsah

Přesně tak funguje technologie, kterou od prosince po několikaměsíčním testování nasadili do ostrého provozu v australském Novém Jižním Walesu. V následujících třech letech úřady nainstalují na blíže neupřesněných místech po celém státu celkem 45 kamer s extra vysokým rozlišením, které nebudou ani označené výstražnými cedulemi. Policisté navíc mají mít k dispozici i ruční kamery.

Související obsah

Je úplně jedno, jaké je počasí, jestli je den, nebo noc, jestli auto jede rychle, či pomalu. Speciální kamery dokážou za jakýchkoliv podmínek zachytit perfektní obrázek kabiny.

O zbytek už se stará umělá inteligence: ta z pořízených záznamů přesně vyfiltruje ty, na kterých se řidič dopouští přestupku. V síti uvízne každý, kdo telefon drží v ruce, ať už telefonuje nebo píše esemesku, pouští si písničku, video či surfuje na internetu. Detekce funguje i za hustého deště a je schopna skenovat auta až do rychlosti 300 km/h.

První tři měsíce provozu dostanou hříšníci varovné dopisy, později už jim budou hrozit vysoké pokuty a strhnutí bodů. Hříšníci zaplatí v přepočtu zhruba 5,5 tisíce korun, za přestupky v okolí škol už přes 7.000 korun.

Ale pozor, technologie už je i v Evropě! Automatizovaný systém už od října jako první v EU testují i v Nizozemsku, upozornil německý Bild s tím, že se automatizované systémy mohou velmi brzy rozšířit i do dalších evropských zemí. Zatím není jisté, že se v Nizozemsku kamery osvědčí, každopádně řidičům už během testování může přijít obsílka i s fotkou…

Související obsah

V Austrálii si zavedení moderní technologie pochvalují. Už během testování měla prokazatelné výsledky - v pasti umělé inteligence uvízly tisíce šoférů, úřady hlásily, že jich je dokonce zhruba 300 každý den.

“Šokovalo nás, když byl jeden z řidičů zachycen, jak drží telefon v obou rukách, zatímco volant v rychlosti 80 km/h drží jeho spolujezdec. Každý na silnici byl v tu chvíli vystaven nebezpečí,“ popsala pro news.com.au už na jaře ministryně dopravy australského státu Nový Jižní Wales Melinda Paveyová.

Související obsah

Úřady doufají, že nasazení dalších chytrých kamer povede ke změně vnímání používání telefonů za volantem a větší hrozba pokuty řidiče od nešvaru odradí. Cílem je snížit počet úmrtí na silnicích během dvou let na třetinu, nepozornost za volantem patří k nejčastějším příčinám tragických nehod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidiči

Důležité Události