Zákon

Pokuty za telefon za volantem jsou prý moc nízké, výrazně vzrostou

Česká republika má nejnižší pokuty za telefonování za volantem ve střední Evropě. Oproti některým sousedním státům máme sankce sotva poloviční. A právě to chce změnit připravovaná reforma bodového systému. Podle některých politiků to ale nestačí.

Statistiky mluví jasně, dvacet procent všech dopravních nehod v Česku je zapříčiněno tím, že se řidiči nevěnují řízení, často kvůli manipulaci s telefonem za jízdy. Za to hrozí řidičům dva body a pokuta na místě až tisíc korun a ve správním řízení dva a půl tisíce.

Ačkoliv s přísnějšími tresty za telefonování za jízdy počítá připravovaná novela zákona, její návrh podá ministerstvo dopravy až příští rok. S návrhem chce ministr dopravy Kremlík na vládu do konce března.

"V rámci novely bodového systému navrhujeme zvýšení pokut na místě do dvou a půl tisíce korun a ve správním řízení od čtyř do deseti tisíc korun a udělení čtyř bodů," přibližuje mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Související obsah

Řidiči za volantem posílají textovky, telefonují, nebo hledají navigaci. Za takové chování jsou v zahraničí pokuty daleko vyšší.

"Pro většinu řidičů to je poměrně dostatečně vysoká pokuta, samozřejmě pro piráty silnic, kterým je všechno jedno, pro ty je málo dva a půl tisíce i deset tisíc," má jasno Michal Kučera z TOP 09.

"Dva trestné body, to si myslím, že by mohlo být zachováno, ale co se týče blokové pokuty, tak si myslím, že je absolutně minimální a ty řidiče to neodrazuje," zamýšlí se Roman Onderka z ČSSD.

Související obsah

Proti manipulaci s mobilem při řízení jdou i pojišťovny a policie. Jen během několika minut štáb televize Nova nachytal několik hřešících řidičů. Přitom hands-frree sada vyjde na pár stovek.

Jaké pokuty za telefonování za volantem na vás čekají jinde v Evropě? Podívejte se v reportáži TV Nova:

pez, Jan Mareš, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události