Blokáda

Slovenští kamioňáci uvolnili hraniční přechody. Pellegrini slíbil jednání

Slovenští dopravci blokovali od nedělního večera do pondělního odpoledne hraniční přechody. Osobní auta projížděla bez problémů. Dopravci blokádu ukončili po 13. hodině. Premiér Peter Pellegrini jim za to slíbil okamžitý začátek jednání.

Blokáda se týkala především tří hraničních přechodů s Českem - Brodské-Břeclav na dálnici D2, Holíč-Hodonín a Skalica-Sudoměřice. Celkem oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS) protest na 24 přechodech.

Osobní auta, autobusy a vozidla záchranářů či policistů kamioňáci pouštěli, přesto se na některých místech tvořily kolony.  "Blokaci budeme uskutečňovat s ohledem na co nejmenší omezení veřejné dopravy, mimo nákladní," uvedla UNAS.

Situaci na přechodech sledovali i čeští policisté. "Ms kraj: Průjezd osobních vozidel bez omezení. Poblíž hraničních přechodů policisté odklánějí kamionovou dopravu na alternativní trasy," napsala policie po desáté dopoledne na twitteru.

Krátce po 13. hodině dopravci silnice a hraniční přechody uvolnili. Zároveň ale zdůraznili, že stávka pokračuje a zůstávají na místech, kde byli.

Související obsah

"V této chvíli čekáme pozvání od pana premiéra a příslušných ministrů, abychom si mohli navrhované požadavky probrat za jednacím stolem tak, jak se to sluší," sdělil prezident Sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia Pavol Jančovič.

Premiér Peter Pellegrini totiž v pondělí prohlásil, že je do hodiny od zprůjezdnění hraničních přechodů a všech silničních úseků připraven s představiteli dopravců jednat. Podotkl však, že nedovolí, aby si někdo bral za rukojmí občany Slovenska.

Protest zahájili autodopravci už v úterý, hraniční přechody blokovali také v pátek. Požadují výrazné snížení silniční daně nebo pozastavení výběru mýtného. Zhoršují se tím podle nich podnikatelské podmínky.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Blokáda

Důležité Události